Materiał Partnera

Budowa chlewni krok po kroku

Budowa chlewni krok po kroku

Chlewnia to budynek gospodarczy przystosowany do hodowli trzody chlewnej. Inwestycja w nią jest niezbędnym, lecz bardzo wymagającym elementem inwestycji w trzodę. Uzyskanie szeregu pozwoleń i wpisanie się w plan zagospodarowania przestrzeni jest nie lada wyzwaniem dla przyszłych hodowców. Jak wygląda budowa chlewni krok po kroku? Dowiedz się więcej!

Formalne aspekty budowy chlewni

Dla wielu producentów trzody chlewnej samo uzyskanie formalnych zgód i pozwoleń jest niczym droga przez mękę. W przypadku budowy chlewni, obory czy nawet kurnika wymagane jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia.

„Pierwszym krokiem przy budowie chlewni jest dokładne zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. To w nim określone zostały zasady ochrony i zagospodarowania terenów. W przypadku gdy ten plan nie przewiduje możliwości postawienia chlewni, można spróbować napisać wniosek o jej uwzględnienie do wojewody” – wyjaśnia ekspert z firmy WESSTRON.

Jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest przychylny budowie chlewni, również należy wystąpić z odpowiednim wnioskiem o budowę. Zostanie on rozpatrzony przez specjalistów, po czym wydane zostanie pozwolenie na budowę chlewni. W tym momencie można już przystąpić do konkretnych działań i gromadzenia niezbędnych materiałów.

Jak przebiega budowa chlewni?

Budowa chlewni to spora inwestycja. W przypadku zamiaru hodowania ponad 2000 tuczników jej koszt może przekroczyć nawet 2 miliony złotych. Warto więc to przedsięwzięcie dobrze rozplanować i dokładnie ustalić każdy krok budowy. Po uzyskaniu pozwoleń, a często już w trakcie procedur niezbędne będzie przygotowanie projektu budynku. Zadanie to najlepiej powierzyć specjalistom, którzy będą się orientowali w wymogach i przepisach budowlanych.

Kolejnym etapem budowy będzie zgromadzenie odpowiednich materiałów i znalezienie ekipy budowlanej. Znalezienie firmy specjalizującej się w stawianiu takich obiektów rolniczych to spore wyzwanie, ponieważ to prace wymagające wiedzy eksperckiej. Chlewnie można oczywiście budować własnymi siłami. Nie jest to jednak łatwe zadanie, biorąc pod uwagę nieustannie zmieniające się przepisy o hodowli trzody chlewnej.

Podsumowując, aby zbudować chlewnię, niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, zakup materiałów budowlanych i samodzielne postawienie budynku w zgodzie ze sztuką lub powierzenie całości prac firmie, która się w tym specjalizuje. Budowla chlewni to inwestycja, w przypadku której zwrot kosztów samej budowy może nastąpić dopiero po kilku latach od jej funkcjonowania. Jeśli jednak gospodarstwo ma się koncentrować na tym aspekcie działalności – warto postawić solidną konstrukcję, która posłuży niezawodnie przez lata.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz