Artykuł sponsorowany

Błędy popełniane podczas montażu instalacji elektrycznej

Błędy popełniane podczas montażu instalacji elektrycznej

Jednym z najważniejszych mediów w życiu codziennym jest prąd. Bez niego niemożliwe byłoby wykonywanie wielu czynności. Jednak podczas montażu instalacji elektrycznej zdarzają się błędy. Niekiedy są one na tyle poważne, że konieczna jest modernizacja całej instalacji. Jakie błędy najczęściej pojawiają się w trakcje montażu instalacji elektrycznej?

Zbyt mała liczba gniazd elektrycznych

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas prac związanych z montażem instalacji elektrycznej jest zbyt mała liczba zamontowanych gniazd elektrycznych. Skutkiem tego jest niekomfortowe korzystanie z gniazdek oraz ratowanie się przedłużaczami, które nie wyglądają estetycznie. W niektórych pomieszczeniach niewystarczająca liczba gniazdek jest prawdziwym problemem. Takim miejscem z pewnością jest kuchnia, gdzie używa się wielu sprzętów elektrycznych.

W związku z tym już na etapie projektowania trzeba wiedzieć, z jakich sprzętów będziemy chcieli korzystać. To z pewnością pomoże nam uniknąć kłopotu niedoboru gniazdek w przyszłości. Specjaliści od montażu instalacji elektrycznych z firmy Elmat zalecają, by urządzenia, które wymagają stałego źródła prądu, jak np. lodówka, zamrażarka, czy zmywarka posiadały własne gniazdko elektryczne. Jednak nie należy zapomnieć o sprzętach wykorzystywanych raz na jakiś czas, które również będą potrzebowały dostępu do gniazda.

Mało punktów oświetleniowych

Kolejnym często napotykanym problemem jest montaż zbyt małej ilości oświetlenia. Planując oświetlenie dla domu, trzeba mieć na uwadze, że pomieszczenia tam zazwyczaj są większe niż w mieszkaniach. Żyrandol powieszony na środku sufitu w pomieszczeniu o wielkości 10m2 z pewnością okaże się wystarczający, jednakże w większych pomieszczeniach konieczne będzie zaplanowanie i zamontowanie większej liczby punktów oświetleniowych. To pomoże uniknąć kłopotów ze słabym oświetlaniem pomieszczeń.

W związku z tym po wybudowaniu domu, ale jeszcze zanim instalacja elektryczna zostanie zamontowana warto porównać projekt z rzeczywistością. Być może zaplanowane oświetlenie nie będzie wystarczające i konieczne okaże się naniesienie poprawek.

Brak wydzielonych obwodów dla urządzeń elektrycznych

Montaż instalacji elektrycznej wymaga odpowiedniego przygotowania. Z pewnością pomocny jest projekt, jednak by dobrze on był stworzony konieczne jest przemyślenie, jakie sprzęty będą użytkowane w domu. Urządzenia wymagające stałego dostępu do prądu elektrycznego oraz te, których moc przekracza 2 kW powinny mieć zasilania z innego obwodu. Oznacza to, że każde takie urządzenie, jak np. lodówka, posiadałoby własne zabezpieczenie nadmiaroprądowe w rozdzielnicy. Innymi sprzętami, które wymagają osobnego zasilania są pralka, zmywarka, kuchenka elektryczna, zamrażarka, piekarnik. Z kolei przypadku urządzeń, które nie są podłączone na stałe, lecz ich moc przekracza 2 kW chodzi o to, by nie doszło do nadmiernego obciążenia jednego obwodu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz