Materiał Partnera

Blaty z klejonej płyty sosnowej – jakie są największe zalety tego rozwiązania?

Blaty z klejonej płyty sosnowej – jakie są największe zalety tego rozwiązania?
Drewno naturalne to absolutnie niezwykły materiał wykończeniowy, który idealnie komponuje się zarówno z nowoczesnym, jak i klasycznym wystrojem wnętrz. Poza istotną funkcją estetyczną surowiec ten często odgrywa również rolę użytkową, co wyjątkowo dobrze widoczne jest w przypadku blatów stołowych. I choć obecnie do wyboru gatunków drewna jest naprawdę wiele, to wciąż ogromnym zainteresowaniem cieszą się produkty wykonane z klejonej płyty sosnowej. Skąd wynika taki stan rzeczy?

Dlaczego akurat sosna?


Drewno sosnowe cenione jest przede wszystkim za swoje unikatowe walory estetyczne. Mowa tutaj oczywiście o charakterystycznej biało-żółtej barwie oraz delikatnym usłojeniu. To m.in. stąd wynika ogromna uniwersalność zastosowania tego materiału. Jeżeli zaś chodzi o kwestie techniczne, to z pewnością warto podkreślić, iż drewno jest sprężyste i jednocześnie odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. I choć w skali twardości nieco brakuje mu np. do dębu, to fakt ten rekompensowany jest przez wyraźnie atrakcyjniejszą cenę.

Ekonomiczny wymiar zakupu klejonej płyty sosnowej wynika również z tego, iż jest to najliczniejszy gatunek drzew w naszym kraju. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje również łatwość obróbki. Drewno sosnowe można strugać, szlifować i frezować bez żadnego problemu i bez obawy o utratę najistotniejszych właściwości. Blaty wykonane ze sklejki sosnowej będą stanowiły idealny dodatek m.in. do wnętrz wykończonych w stylu skandynawskim. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Płyta klejona czy wiórowa?


Rozwiązaniem konkurencyjnym dla drewna klejonego są płyty wiórowe. I choć nie ulega wątpliwości, że ich największą zaletą jest bardzo atrakcyjna cena, to potencjalni klienci muszą sobie zdawać sprawę z pewnych ograniczeń tej technologii. Mowa tutaj przede wszystkim o wyraźnie gorszych parametrach wytrzymałościowych. Płyty wiórowe – nawet te pochodzące od najbardziej rozpoznawalnych producentów – kompletnie nie radzą sobie z długotrwałym wpływem wilgoci. Bardzo często spotkać można się ze stopniową utratą parametrów użytkowych oraz z rozwarstwianiem się struktury. Płyty wiórowe są także znacznie cięższe od sklejki, co z pewnością nie jest zaletą.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Usługi Stolarskie, sklejka ma lepszą trwałość konstrukcyjną, gdyż skuteczniej utrzymuje śruby oraz inne mechaniczne elementy łączeniowe. Ponadto ma doskonałe właściwości na rozciąganie, a także przewagę w zakresie wytrzymałości na ściskanie. Jako że sklejka pod wieloma względami przewyższa płytę wiórową, jest zwykle lepszym wyborem – jeżeli oczywiście podstawowym kryterium wyboru materiału nie jest najniższa cena. Blat z płyty sosnowej to idealna opcja dla wszystkich tych, którzy stawiają na praktyczny i przede wszystkim ekonomiczny wymiar piękna.
 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz