Artykuł sponsorowany

Bezpieczny powrót do pracy – kiedy dziecko gotowe jest na żłobek?

Bezpieczny powrót do pracy – kiedy dziecko gotowe jest na żłobek?

Żłobki to placówki, które zapewniają opiekę nad maluszkami, które ukończyły 6 miesięcy życia do czasu osiągnięcia przez nie wieku przedszkolnego, czyli zwykle do około 3 roku życia. W przypadku małych dzieci niezwykle ważne jest zapewnienie dzieciom przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa, które naturalnie daje im kontakt z matką. Co, jednak gdy trzeba wrócić do pracy?

Kiedy dziecko gotowe jest na żłobek bądź nianię?

Obecnie dużo uwagi poświęca się na zapewnienie dzieciom właściwego, dobrego startu już od pierwszych dni pojawienia się dziecka na świecie. Prowadzone obserwacje, badania nad rozwojem niemowląt pozwalają określić orientacyjny wiek dziecka, kiedy jest ono gotowe na pierwsze istotne zmiany w jego życiu, rozłąkę z matką na czas jej pobytu w pracy. Badania pokazują, że zwykle jest to okres około 6. miesiąca życia, pamiętać jednak należy, że jest to wiek statystyczny i w przypadku każdego dziecka, owa dojrzałość może nastąpić w różnym wieku niemowlęcym (czyt. troszeczkę później).

Mało jest dzieci, które okazuje się, że „nie dorosły” do żłobka, ale takowe się znajdują i nie sposób nie zwrócić na ten fakt uwagi, chcąc określić rodzaj opieki, jaka najwłaściwsza będzie dla dziecka, w momencie, gdy jego mama, będzie musiała wrócić do pracy. Dziecko gotowe jest do chwilowej rozłąki z matką, gdy umie już zająć swą uwagę, przekierować ją na inne osoby, przedmioty z otoczenia, chcąc poznać nowy otaczający go świat. Jeśli jednak po okresie adaptacji w żłobku, chwilowej niechęci do żłobka dziecko wyraźnie męczy się, nie daje się uspokoić, domaga się uwagi „1 na 1”, warto zastanowić się nad przesunięciem decyzji z pójściem do żłobka o miesiąc lub dwa. Tyle zwykle powinno wystarczyć...

Jak dziecko manifestuje niechęć do żłobka?


Kluczową rzeczą w opiece nad maluchami jest zapewnienie dzieciaczkom opieki przez wykwalifikowaną kadrę pedagogów i specjalistów, którzy znają się nie tylko na sposobach radzenia sobie ze stresem u dzieci w żłobku, ale również są świetnie przygotowani do opieki nad nimi pod względem merytorycznym. Przykładem takiego żłobka z pasją jest żłobek Misiowy Zakątek w Katowicach. Osoby zajmujące się na co dzień maluchami w żłobku doskonale potrafią odróżnić „zwykłą” niechęć malucha do żłobka, od jego niedojrzałości emocjonalnej. Do zachowań, które świadczą o niechęci do żłobka, można zaliczyć:

  • histeria dziecka na wspomnienie o żłobku,
  • stany lękowe,
  • apatia,
  • brak apetytu,
  • ciągły płacz w żłobku (po okresie adaptacyjnym),
  • niechęć do dzieci, objawiająca się np. agresją,
  • budzenie się w nocy z płaczem (koszmary).

Zwykle te objawy mają charakter przejściowy i choć są trudne dla każdej ze stron, należy je spróbować przeczekać, okazując dziecku więcej czasu, uwagi, uspokajać pokazując, że choć przyszedł nowy rozkład dnia, to wszystko jest tak, jak być powinno, że dziecko jest i będzie bezpieczne. Jeśli jednak okaże się wspomniane objawy, manifestacje niechęci nie ustają na sile wraz z upływem dni, lepiej na okres przejściowy poprosić o opiekę nad dzieckiem zaufaną ciocię, wujka, dziadków i spróbować kolejny raz za jakiś czas.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz