Artykuł sponsorowany

Inspekcje wewnętrzne rurociągów

Inspekcje wewnętrzne rurociągów

Inspekcje wewnętrzne  rurociągów stanowią bardzo ważny element programu przed eksploatacyjnego oraz konserwacyjno-naprawczego, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i poprawnej eksploatacji rurociągów przesyłowych. Na czym one polegają?

Tłok diagnostyczny do inspekcji wewnętrznych rurociągów

Podstawowym narzędziem używanym do przeprowadzania inspekcji rurociągów przed dopuszczeniem do eksploatacji jest tłok diagnostyczny z modułem do badania geometrii wewnętrznej. Jest to urządzenie o stalowym korpusie, w którym znajdują się zabudowane elementy elektroniczne mające na celu rejestrację danych, które w trakcie przesuwania się tłoka w rurociągu przekazują czujniki. Na korpusie z dwóch stron zamontowane są również odporne na ścieranie gumowe dyski zwane również manszetami, które służą do usuwania pyłu, szlamu, odpadów stałych i złogów miękkich, bądź tych luźno związanych. Z uwagi na prostotę konstrukcji tłoków są stosunkowo tanie i niezawodne w działaniu.

W celu usunięcia zanieczyszczeń silniej związanych z powierzchnią wewnętrzną rurociągu stosuje się tłoki wyposażone w akcesoria dodatkowe takie, jak szczotki stalowe czy nawet bolce do zrywania powierzchni, na których powstały złogi zanieczyszczeń.



Tłoki ultradźwiękowe i magnetyczne do badań precyzyjnych

Do bardziej złożonych i dokładnych badań inspekcyjnych przeznaczone są tłoki ultradźwiękowe, magnetyczne oraz tłoki  łączone w kilka modułów. Ich budowa jest bardzo podobna do budowy tłoka diagnostycznego. Różnią się typem czujników, manszet oraz ilością montowanych modułów w zależności od informacji, jakie chcemy uzyskać. W swojej pracy wykorzystują takie tłoki specjaliści firmy RAS POLAND. Jakie dane uzyskuje się zaś dzięki pracy tłoków?

Inspekcje wewnętrzne tłokami są podstawowym źródłem informacji dotyczących integralności strukturalnej badanego rurociągu, umożliwiając uzyskanie w krótkim czasie wiarygodnych danych dotyczących potencjalnych zagrożeń dla nawet bardzo długiego odcinka.

Operatorzy rurociągów, szczególnie przesyłowych, coraz częściej korzystają z inspekcji wewnętrznej jako narzędzia do określenia stanu technicznego rurociągu. W zależności od dobranego urządzenia oraz kryteriów, tłoki inspekcyjne mogą wykryć i bardzo precyzyjnie zlokalizować:

  • ubytki korozyjne w tym ogniska korozji,
  • wgniecenia,
  • owalizacje,
  • pęknięcia oraz mikropęknięcia materiału,
  • ubytki w materiale, z którego wykonana jest dana rura,
  • ubytki w połączeniach poszczególnych rur,
  • zmiany średnicy wewnętrznej rur,
  • rodzaje zabudowanej armatury; łuków, kolan, zaworów itp.   
Opracowanie:
Warszawa, Migdałowa 4
tel. 22 645 13 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz