Artykuł sponsorowany

Na czym polega czyszczenie rurociągów?

Na czym polega czyszczenie rurociągów?

Rurociągi są wykorzystywane w wielu działach przemysłu. W górnictwie, energetyce czy w przemyśle petrochemicznym. Służą one do transportu różnych mediów. Energetyka wykorzystuje rurociągi m.in. do przesyłu gazu i innych mediów płynnych. W Polsce jest tysiące kilometrów gazociągów, które bez przerwy transportują gaz. Budowane są przy tym ciągle nowe kilometry rurociągów.

Czyszczenie rurociągu i badanie stanu technicznego

Aby rurociągi mogły pracować bezawaryjnie, należy je przed oddaniem do eksploatacji sprawdzić  i odpowiednio przygotować. Taką działalnością zajmuje się firma RAS POLAND. Czyszczenie, sprawdzenie drożności, sprawdzenie stanu geometrii, próby ciśnieniowe i suszenie to usługi, które oferuje RAS POLAND.

Czyszczenie rurociągu jest wykonywane przed oddaniem ich do eksploatacji,  jak również jest wykonywane w trakcie użytkowania. W tym drugim przypadku wykonywane jest w sytuacjach awaryjnych lub przed wykonaniem badania stanu technicznego rurociągu. Badania takie wykonuje się za pomocą specjalistycznych urządzeń zwanych tłokami. Wyróżnić można

  • tłoki  kalibracyjne,
  • tłoki magnetyczne,
  • tłoki ultradźwiękowe.

W zależności od wymagań użytkownika rurociągu stosowane jest badanie jednym z wymienionych rodzajów tłoków. Za każdym razem przed wykonaniem danej analizy, należy przeprowadzić czyszczenie tak, aby badanie było wykonane, jak najdokładniej.

Dlaczego czyszczenie rurociągów jest ważne?

Czyszczenie rurociągów przed oddaniem ich do eksploatacji jest ważnym procesem, który jest niezbędny do prawidłowej i długoletniej pracy rurociągu. Jest też wykonywany dlatego, aby potwierdzić drożność rurociągu. Takie działanie umożliwia również wykonanie pierwszego badania rurociągu, jakim jest badanie stanu geometrii rurociągu po jego zbudowaniu.

Firma RAS POLAND od wielu lat oferuje usługi w zakresie prób ciśnieniowych rurociągów, w tym gazociągów  i ropociągów, jak również wykonuje czyszczenie rurociągów powiązane ze sprawdzeniem drożności i badanie stanu geometrii rurociągu za pomocą tłoków kalibracyjnych.

Na czym polega czyszczenie rurociągu i sprawdzenie drożności?

Czyszczenie rurociągu i sprawdzenie drożności jest pierwszym etapem prac po wykonaniu rurociągu. Czyszczenie polega na przepuszczeniu przez rurociąg odpowiedniego rodzaju tłoka, który przemieszcza się w rurociągu za pomocą sprężonego powietrza. Stosowane są różnego rodzaju tłoki w zależności od przyjętego rozwiązania i wymagań użytkownika. Mogą to być tłoki piankowe miękkie, tłoki piankowe twarde, tłoki manszetowe, tłoki ze szczotkami itp. Celem wykonania takiej czynności jest sprawdzenie, czy w nowo zbudowanym rurociągu nie znajdują się zanieczyszczenia, które uniemożliwią badanie stanu technicznego rurociągu, jak również czy są ewentualne inne zanieczyszczenia powstałe przy budowie rurociągu.

Przed badaniem geometrii rurociągu za pomocą tłoka kalibracyjnego musi zostać potwierdzona drożność rurociągu, aby unikną przypadku, w którym przemieszczający się przez rurociąg tłok kalibracyjny zatrzyma się z powodu zanieczyszczeń. Operacje wyjęcia zblokowanego tłoka, który znajduje się w rurociągu i nie może się przemieszczać, są bardzo kosztowne, jak również mogą w ekstremalnym przypadku doprowadzić do zniszczenia tłoka.

Badanie tłokiem kalibracyjnym ma na celu potwierdzenie jakości wykonania rurociągu i sprawdzenie jego geometrii. W wyniku takiego badania można  otrzymać przekrój każdego miejsca rurociągu jak i uzyskać dane o jego owalności, ilości spawów, ilości i miejsc wbudowanych elementów, zmian grubości ścianek rurociągu. Przy zastosowaniu odpowiedniej technologii można również otrzymać wykres ułożenia rurociągu w układzie XYZ.

Czyszczenie a próba ciśnieniowa

Po wykonaniu czyszczenia i sprawdzeniu drożności i wykonaniu badania tłokiem kalibracyjnym kolejnym etapem jest wykonanie próby ciśnieniowej, czyli sprawdzenie wytrzymałości i szczelności rurociągu. Takie badania wykonuje się przy wykorzystaniu wody, a rzadziej przy pomocy sprężonego powietrza.

Próby ciśnieniowe wymagają zastosowania odpowiedniego  wysoce specjalistycznego sprzętu i urządzeń, w tym różnego rodzaju pomp podających wodę, pomp napełniających oraz pomp wysokiego cienienia. Do przeprowadzenia prób niezbędna jest praca doświadczonych pracowników, bowiem próby przeprowadza się na wysokich ciśnieniach. Błąd w trakcie przeprowadzanie próby ciśnieniowej może skutkować rozerwaniem rurociągu i  może spowodować duże straty materialne.

RAS POLAND dysponuje nie tylko wysoko wykwalifikowanym zespołem pracowników, ale także posiada specjalistyczny sprzęt umożliwiający realizowanie usług na najwyższym technicznie poziomie.

Opracowanie:
Warszawa, Migdałowa 4
tel. 22 645 13 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz