Artykuł sponsorowany

Bezbolesne leczenie kanałowe – jaki rodzaj znieczulenia wybrać?

Bezbolesne leczenie kanałowe – jaki rodzaj znieczulenia wybrać?

Usuwanie uszkodzonej miazgi z komory zęba i systemu kanałowego korzenia, kojarzy się pacjentom z bólem i dyskomfortem. Dlatego informacja o konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego brzmi niczym wyrok, a kolejna wizyta wiąże się ze sporym stresem. Tymczasem każdy pacjent może skorzystać ze znieczulenia, dzięki któremu zabieg będzie bezbolesny. Poznaj rodzaje znieczulenia i sprawdź, jakie jest najlepsze.

Leczenie kanałowe nie musi boleć

Nowoczesne placówki medyczne, takie jak Praktyka lekarsko-stomatologiczna NZOZ, leczenie kanałowe przeprowadzają w oparciu o innowacyjne techniki. Dzięki nim czynności z zakresu endodoncji są bezbolesne z punktu widzenia pacjenta i niezwykle komfortowe dla stomatologa. Warto bowiem mieć świadomość, że skuteczne znieczulenie pozwala specjaliście na sprawne, bezpieczne i precyzyjne przeprowadzenie poszczególnych czynności – bez konieczności opanowywania mimowolnych ruchów wykonywanych przez zestresowanego pacjenta.

Rodzaje znieczulenia miejscowego

Chociaż w skrajnych przypadkach leczenie kanałowe można przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym, wymaga to jednak obecności anestezjologa. Dlatego znacznie częstszą praktyką jest podawanie znieczulenia miejscowego, którego działanie pozwala na ograniczenie bólu w obwodowym układzie nerwowym.

Znieczulenie nasiękowe - jego istotą jest wstrzyknięcie środka znieczulającego do dziąsła – w okolicę wierzchołka korzenia zęba. Dobrze sprawdza się w przypadku, gdy leczeniu kanałowemu poddawane są wszystkie zęby szczęki (16). Może być stosowane do częściowego znieczulenia zębów siecznych żuchwy.

Znieczulenie przewodowe - jego istotą jest przerwanie przewodnictwa pnia nerwu za pomocą środka znieczulającego. W zależności od tego, gdzie substancja jest podawana, można wyróżnić znieczulenie okołonerwowe oraz znieczulenie donerwowe. Tego typu znieczulenie może sprawdzić się np. w przypadku zębów trzonowych dolnych.

Jeżeli powyższe dwie metody znieczulenia nie przynoszą efektów i pacjent odczuwa ból, stomatolog może podjąć decyzję o podaniu dodatkowego znieczulenia miejscowego. Wśród nich wyróżnia się: znieczulenie śródkostne, znieczulenie domiazgowe, znieczulenie śródwięzadłowe. Dzięki temu stomatolog nie musi już zwiększać dawki podstawowego środka znieczulającego, ale może zastosować dodatkowe metody.

Rodzaj znieczulenia zawsze wybiera lekarz stomatolog, uwzględniając stopień zaawansowania leczenia, oraz subiektywne odczucia pacjenta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz