Artykuł sponsorowany

Dla kogo przydatna jest ozonoterapia?

Dla kogo przydatna jest ozonoterapia?

Ozon jest odmianą tlenu, która różni się od niego obecnością dodatkowej cząsteczki, a także właściwościami chemicznymi i fizycznymi. Trójtlen ma działanie dezynfekujące oraz utleniające. Dzięki takim właściwościom może być szeroko wykorzystywany do zwalczania różnego rodzaju drobnoustrojów, takich jak wirusy i bakterie. Jego zastosowanie w lecznictwie określa się mianem ozonoterapii.

Ze względu na to, że ozon wykazuje działanie przeciwzapalne, immunostymulujące i przeciwdrobnoustrojowe, jest stosowany w schorzeniach pulmonologicznych, ortopedycznych, dermatologicznych, a nawet w tzw. chorobach z autoagresji (np. Hashimoto). Ozonoterapia jest rekomendowana wówczas, gdy żadna z zastosowanych metod leczenia nie przynosi wyraźnej poprawy. Należy podkreślić, że stosowanie mieszaniny tlenu i ozonu może być traktowane jedynie jako wsparcie terapii podstawowej.

Dlaczego ozon jest tak skuteczny?

Sposób niszczenia drobnoustrojów przez ozon został opisany pod koniec lat 80. W wyniku procesu utlenienia dochodzi do uszkodzenia podstawowych struktur, z których składają się bakterie, wirusy oraz grzyby. Jednak ten gaz ma również zdolność stymulowania układu odpornościowego. Jest to możliwe dzięki uwolnieniu specyficznych białek, biorących udział w procesach immunologicznych. Ponadto dochodzi także do stymulacji produkcji białych krwinek, które są podstawowym czynnikiem w walce z patogenami.

W jaki sposób przebiega ozonoterapia?

Trójtlen jest nietrwałym gazem, który dość szybko ulega rozkładowi. Na jego niestabilność wpływają różne czynniki, m.in. odczyn środowiska oraz temperatura. Właśnie z tego względu ozon musi być podany we właściwy sposób. Najczęściej ozonoterapia jest przeprowadzana w formie autohemotransfuzji. Technika polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi pacjenta, która zostaje poddana działaniu ozonu, a następnie wstrzyknięta bezpośrednio do organizmu osoby poddającej się terapii. Zabieg jest w pełni bezpieczny, a podczas jego przebiegu stosowane są jednorazowe narzędzia.

Jak tłumaczy specjalista z NZOZ Medykan w Jastrzębiu-Zdroju, iniekcje wykonuje się zwykle w żyłę łokciową oraz tętnicę udową. Zdarza się jednak, że mieszanina tlenowo-ozonowa podawana jest domięśniowo bądź bezpośrednio do jam ciała (doodbytniczo, dopochwowo, do ucha). Dość popularną metodą jest również miejscowe stosowanie opatrunków ozonowych, co doskonale sprawdza się w przypadku trudno gojących się ran oraz oparzeń.

Ozonoterapia jako remedium na choroby

Ze względu na szerokie spektrum działania trójtlenku, ozonoterapia może być przeprowadzana w wielu schorzeniach. Wśród jednostek chorobowych, które są z powodzeniem leczone ozonem, można wymienić:

  • grzybicze i lekooporne zapalenia płuc i oskrzeli,
  • zapalenia stawów i kości,
  • żółtaczkę zakaźną,
  • stwardnienie rozsiane,
  • grzybice układowe,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • boreliozę,
  • grzybicze zapalenia dróg rodnych,
  • opryszczkę wargową,
  • łuszczycę,
  • trądzik,
  • czyraki, wrzody, żylaki,
  • trudno gojące się rany różnego pochodzenia: pooperacyjne, pourazowe, oparzeniowe, odleżynowe, owrzodzenia (np. stopa cukrzycowa).

Oczywiście to nie wszystkie dolegliwości, w których może być stosowana terapia trójtlenkiem. Coraz częściej wykorzystuje się ją również w celu wyleczenia uporczywych zakażeń bakteryjnych wywołujących np. zapalenie migdałków podniebiennych, stany zapalne zatok czy ucha środkowego. Oprócz tego ozonoterapia wspomaga leczenie zmian zwyrodnieniowych w obrębie gałki ocznej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz