Materiał Partnera

Baterie podtynkowe. Co warto o nich wiedzieć?

Baterie podtynkowe. Co warto o nich wiedzieć?
Eleganckie, subtelne, nowoczesne i wygodne. Takie właśnie są baterie podtynkowe. Wysoka estetyka i funkcjonalność tego rozwiązania sprawiają, że podtynk spotykamy coraz częściej zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i łazienkach budynków komercyjnych, np. w domach handlowych. Jeśli szukasz inspiracji do nowego domu lub właśnie przygotowujesz się do remontu łazienki, koniecznie dowiedz się więcej o bateriach podtynkowych.

Baterie podtynkowe cieszą się wielkim uznaniem projektantów wnętrz, zwłaszcza podczas pracy nad pomieszczeniami w stylu minimalistycznym oraz w sytuacji, gdy ograniczona przestrzeń małej łazienki skłania do usuwania wszelkich zbędnych elementów. Chociaż baterie podtynkowe są niewątpliwie efektowne, mają też kilka wad, na które uwagę zwracają inwestorzy budowlani i sami użytkownicy.

Gdzie sprawdzi się bateria podtynkowa?

Przestrzenią, w której bateria podtynkowa sprawdzi się najlepiej, jest niewątpliwie kabina prysznicowa. Natrysk z baterią podtynkową zwiększa nie tylko estetykę prysznica, ale też znacznie podnosi jego funkcjonalność. Ukrycie wszystkich elementów w ścianie pozwala przede wszystkim zaoszczędzić miejsce, na co zwróciliśmy uwagę już wcześniej. Ma jednak więcej zalet.

Wystająca ze ściany bateria prysznicowa może stwarzać zagrożenie dla użytkownika, np. w razie poślizgnięcia i utraty równowagi. Samodzielnie występujące elementy do sterowania baterią (uchwyt, pokrętło lub guzik), znacznie podnoszą bezpieczeństwo korzystania z prysznica.

Kolumnę prysznicową z baterią podtynkową łatwiej jest utrzymać w czystości. Pielęgnacja armatury jest przecież tym łatwiejsza, im mniej elementów wystawione jest na działanie wody i mydła, które przyczyniają się do powstawania nieestetycznych zacieków i osadów.

Wady baterii podtynkowych

Niestety, baterie podtynkowe nie są wolne od wad i ograniczeń. W praktyce bardzo rzadko montuje się je przy łazienkowych umywalkach i właściwie nigdy przy zlewozmywakach kuchennych. W tych zastosowaniach zdecydowanie lepiej sprawdzają się baterie ścienne lub (w kuchni) stojące.

Zwróćmy uwagę, że bateriom podtynkowym, które montowane są w łazienkach galerii handlowych, niemal zawsze towarzyszy bardzo długa, nieruchoma wylewka. Chociaż całość robi bardzo ładne wrażenie, w domu takie rozwiązanie raczej się nie sprawdzi. Szukając baterii wannowej czy kuchennej, warto skoncentrować się na tradycyjnych rozwiązaniach – podpowiada nasz rozmówca z firmy KUCHINOX.

Dużym wyzwaniem okazuje się montaż baterii podtynkowej. Aby ukryć elementy techniczne w ścianie, konieczne jest  przygotowanie odpowiedniej wnęki. Trudności może też sprawiać konserwacja urządzenia. W razie jakiejkolwiek usterki mechanizmu, w najgorszym wypadku naprawa będzie wymagała rozkucia ściany. Na szczęście w kolumnach natryskowych korpus baterii najczęściej ukryty jest za ozdobną rozetą, którą można szybko zdemontować w razie potrzeby serwisowania sprzętu.

Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz