Artykuł sponsorowany

Badania wstępne i okresowe w gabinecie medycyny pracy

Badania wstępne i okresowe w gabinecie medycyny pracy

Lekarz medycyny pracy zajmuje się głównie przeprowadzaniem badań wstępnych oraz okresowych. Są one niezbędne do wykonywania obowiązków na niektórych stanowiskach w rozmaitych przedsiębiorstwach, dlatego są tak istotne. Brak ważnych badań uniemożliwia pracę w konkretnym zakładzie, co warto mieć na uwadze. Kiedy zatem dokładnie należy odwiedzić gabinet medycyny pracy?

Badanie wstępne

Kompetencje lekarza medycyny pracy pozwalają mu na ocenę konkretnych predyspozycji badanego pacjenta. Dzięki temu specjalista może określić, czy istnieją przeciwwskazania uniemożliwiające rozpoczęcie przez niego pracy w określonym zawodzie na wybranym stanowisku. Wymagania związane z obsługą konkretnych urządzeń czy szkodliwe warunki pracy to kwestie, jakie będzie miał na uwadze lekarz medycyny pracy. Pod tym kątem wykona on badanie wstępne, które przeznaczone jest dla osób dopiero rozpoczynających pracę w konkretnej branży wymagającej zaświadczenia właśnie z gabinetu medycyny pracy.

Do takiego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, a jego ważnym elementem jest szeroki wywiad środowiskowy przeprowadzony przez lekarza. Dzięki niemu specjalista jest w stanie uzyskać informacje na temat np. chorób, jakimi obarczony jest pacjent genetycznie lub na jakie cierpi od określonego czasu. W sposób profesjonalny badania wstępne wykonuje Gabinet Medycyny Pracy Stabrawa Barbara, który jest w stanie przeprowadzić także badania okresowe. Czego dokładnie dotyczą i kiedy jeszcze korzysta się z usług lekarza medycyny pracy?

Zaświadczenie o zdolności do pracy

Wspomniane badanie okresowe wykonane w gabinecie medycyny pracy realizuje się w celu skontrolowania stanu zdrowia pacjenta pracującego już w szkodliwym środowisku lub w warunkach mogących negatywnie wpłynąć na jego samopoczucie. Na wybranych stanowiskach badania te są obowiązkowe i najczęściej przeprowadza się je raz na rok lub co kilka lat. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości i pogorszenia zdrowia, pacjentom zaleca się zmianę warunków pracy i stanowiska.

Do lekarza medycyny pracy należy się też udać po długim zwolnieniu chorobowym. Jeśli trwało ono ponad 60 dni, to konieczne będzie wykonanie badania właśnie w gabinecie medycyny pracy. Dopiero po uzyskaniu stosownego zaświadczenia od specjalisty powrót do pracy stanie się możliwy. Przy wyborze lekarza medycyny pracy warto zdecydować się na prywatną placówkę medyczną. Dzięki temu uda nam się zrealizować konkretne badania w krótkim czasie i będą one przeprowadzone w miłej, ale profesjonalnej atmosferze.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz