Artykuł sponsorowany

Badania profilaktyczne w ginekologii

Badania profilaktyczne w ginekologii

O profilaktyce mówi się wiele, ale szerzenia informacji na jej temat nigdy za wiele. U lekarzy o różnych specjalizacjach powinniśmy pojawiać się regularnie. Częstość wykonywania określonego badania związana jest z jego specyfiką oraz indywidualnymi predyspozycjami, czy też tendencjami zdrowotnymi danego pacjenta. I choć niektóre badania mogą wiązać się z dyskomfortem, zdecydowanie warto zadbać o ich cykliczne wykonywanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku badań ginekologicznych.

Zanim udasz się na badania

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek badań profilaktycznych musimy przede wszystkim znaleźć odpowiednią placówkę. Powinno nam zależeć przede wszystkim na tym, by przychodnia specjalistyczna była dobrze wyposażona, co pozwoli na wykonanie większości lub nawet wszystkich niezbędnych badań w jej obrębie, bez konieczności podróżowania między gabinetami czy odwiedzania nowych miejsc, gdzie trudno o komfort i zaufanie. Podejście ginekologa do pacjentek to kolejna ważna kwestia, na którą wiele kobiet się skarży. Odnalezienie lekarza, który będzie nam odpowiadał, pozwoli na bezstresowe podejście do badań. Może to poskutkować większą ochotą do regularnego sprawdzania stanu zdrowia, a tym samym uniknięcia wielu groźnych chorób. Jedną z takich nowoczesnych placówek jest przychodnia specjalistyczna Medica.

Rodzaje i częstotliwość badań profilaktycznych u ginekologa

Podstawowe badanie ginekologiczne każda kobieta w wieku rozrodczym powinna wykonywać co roku. Sprawdzany jest stan wizualny zewnętrznych narządów płciowych, a także ewentualna bolesność wewnętrznych. Pozwala to na wstępną ocenę stanu zdrowia pacjentki i wczesne wykrycie wielu chorób. Warto połączyć podstawowe badanie z cytologią, którą też najlepiej wykonywać co roku. Pozwala ona na szybkie wykrycie groźnego raka szyjki macicy. Innym badaniem, które musimy wykonywać stosunkowo często, jest USG przezpochwowe. Badanie pozwala na uzyskanie pełnego obrazu wewnętrznych narządów rozrodczych kobiety i wykrycie wielu nieprawidłowości. Zaleca się, by tego rodzaju badanie wykonywać co półtora roku. Bardzo ważnym badaniem jest także dodatkowe badanie krwi. W tym przypadku musimy przestrzegać kilku ważnych zasad i dokonać go najpóźniej trzy lata po rozpoczęciu współżycia lub przed ukończeniem 22 roku życia. Przez trzy‐cztery lata dodatkowe badanie krwi powinno być wykonywane co roku, a jeśli wyniki będą prawidłowe, to można do niego przystępować raz na około trzy lata.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz