Artykuł sponsorowany

Badania profilaktyczne dla kobiet po 40 roku życia – jakie wykonać?

Badania profilaktyczne dla kobiet po 40 roku życia – jakie wykonać?

Profilaktyka zdrowotna to najlepszy sposób na podarowanie sobie dłuższego życia. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko rozwoju wielu schorzeń m.in. cukrzycy, chorób serca i nowotworów. Wczesne wykrycie wielu chorób zwiększa szansę pełnego wyleczenia i pozwala cieszyć się pełnią sił witalnych. Sprawdź, jakie badania powinnaś wykonać po ukończeniu 40 roku życia i które z nich powinny na stałe trafić do twojego rocznego harmonogramu.

Ogólne badanie lekarskie

Zanim zaczniesz wykonywać badania szczegółowe, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. W czasie wizyty doktor wykona rutynowe czynności (badanie stetoskopem, pomiar ciśnienia) i przeprowadzi wywiad (pytania o styl życia, przebyte choroby, pobyty w szpitalu, choroby w rodzinie etc.). Szczera rozmowa lekarska pozwoli wykryć czynniki ryzyka chorób cywilizacyjnych i ujawni pierwsze niepokojące sygnały.

Badania podstawowe po 40 roku życia

  • Morfologia, OB

Badanie krwi to podstawa oceny stanu zdrowia. Niewłaściwy wynik może świadczyć o niedokrwistości, cukrzycy lub innych poważnych zmianach w organizmie. Badanie powinno być wykonywane raz do roku.

  • Profil lipidowy

Badanie na ocenę gospodarki tłuszczowej w organizmie powinno być wykonywane do 2-3 lata, chyba że istnieją czynniki ryzyka (nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, palenie papierosów lub stosowanie antykoncepcji hormonalnej).

  • Poziom cukru

Pozwala ocenić ryzyko cukrzycy. Zalecane jest wykonywanie co 3 lata – częściej w przypadku znajdowanie się w grupie podwyższonego ryzyka.

  • Stężenie hormonów tarczycy

Badanie wskazane w przypadku wahań wagi, nadmiernego pobudzenia, przemęczenia i nerwowości.

  • Próby wątrobowe

Badanie powinno być wykonywane co kilka lat. Pozwala stwierdzić stłuszczenie lub uszkodzenie wątroby.

  • Badanie ogólne moczu

Badanie zaleca się wykonywać raz do roku – zwłaszcza w przypadku nadmiernego (lub zbyt rzadkiego) oddawania moczu i problemów ze strony układu wydalniczego .

Badania przewodu pokarmowego

Wśród badań, które należy wykonywać średnio co trzy lata, znajdują się m.in. USG jamy brzusznej (do oceny narządów wewnętrznych), gastroskopia (do diagnozy zapalenia przełyku, wrzodów żołądka lub dwunastnicy), badanie kału na obecność krwi utajonej (do wczesnego wykrycia raka), badanie per rectum (sprawdzenie czy w odbycie nie ma polipów lub hemoroidów), kolonoskopia (w przypadku zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego).

Badania ginekologiczne

Wiele kobiet zaniedbuje kontrolę stanu narządów rodnych. Ginekolodzy często wykonują badania pobieżnie i niestarannie, dlatego warto skorzystać z usług lekarza, który przeprowadzi kompleksowe badania, np. z Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej SPZOZ. Będąc w rękach dobrego lekarza, pacjentka może liczyć na pełny zestaw badań – włącznie z cytologią, USG piersi i USG przezpochwowym.

Opracowanie:
Kołobrzeg, Jedności Narodowej 86 lok. 88
tel. 94 351 96 71
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz