Artykuł sponsorowany

Badania laboratoryjne – jak się do nich przygotować? NZOZ Panaceum

Badania laboratoryjne – jak się do nich przygotować? NZOZ Panaceum

Ważną częścią diagnostyki różnego rodzaju schorzeń są badania laboratoryjne. Obejmują one między innymi analizę krwi i moczu, badanie nasienia czy wymazy z gardła oraz nosa. Wiarygodne wyniki otrzymamy jedynie dzięki odpowiedniemu przygotowaniu z naszej strony. Warto więc wcześniej dowiedzieć się, jak powinniśmy się do badania przygotować. Poniżej zamieszczamy wskazania, jakich powinniśmy przestrzegać.

Przygotowanie do badań laboratoryjnych

Do najczęściej przeprowadzanych badań laboratoryjnych należy analiza krwi. Wykonywana jest ona w wielu celach – między innymi sprawdzenia poziomu hormonów, obecności infekcji czy też ogólnej kontroli stanu zdrowia. Pobranie próbki do badania krwi następuje wyłącznie w aseptycznych warunkach laboratorium. Usługi w tym zakresie oferuje Laboratorium Analityczne Panaceum, które jest częścią Centrum Medycznego Panaceum. Znajduje się w Pszczynie, w województwie śląskim. Usługi laboratorium to m.in.: pobieranie krwi, wykonywanie badań krwi (morfologii, badań hormonalne, czy alergicznych), badania kału, moczu oraz materiałów biologicznych.

Krew pobierana jest na czczo – nie wolno nam spożywać pokarmów przez co najmniej osiem godzin przed badaniem oraz alkoholu w dniu poprzedzającym badanie krwi. Zachowana powinna być natomiast dotychczasowa dieta. Badaniu poddajemy się po nocnym wypoczynku i przed leczeniem lub po odstawieniu leków.

W zakresie badań moczu przeprowadzana jest analiza ogólna oraz analiza mikrobiologiczna. W pierwszym przypadku oddajemy do pojemnika pierwszą poranną porcję moczy po umyciu okolic krocza. W drugim również musimy dokładnie umyć okolice krocza oraz osuszyć za pomocą papierowego ręcznika. Pierwszą porcję moczu oddajemy do toalety, a następnie około 5 ml do bezpośrednio do pojemnika. Należy uważać, aby jego brzegi nie dotykały skóry, bo zanieczyści to próbkę i zafałszuje wynik badania.

Diagnostyka laboratoryjna kału wykonywana jest w celu wykrycia pasożytów. Do jej przeprowadzenia dostarczamy porcję świeżego kału wielkości orzecha włoskiego w jednorazowym pojemniku.

Podobnie przebiega pobranie próbki do analizy medycznej nasienia. Przed badaniem wymagana jest abstynencja seksualna trwająca od trzech do pięciu dni. Nie wolno też wykonywać go w stanie infekcji z gorączką, przyjmowania antybiotyków. Musi ponadto upłynąć co najmniej siedem dni od ostatniego spożycia alkoholu. Nasienie zbierane jest do pojemnika, takiego samego jak w przypadku próbek moczu i kału.

Innymi badaniami, do których próbki pobierane są w laboratorium lub u lekarza są wymazy z gardła i nosa. Pierwsze przeprowadzane jest zawsze rano i na czczo, nie wolno nam także umyć zębów czy palić papierosów. Drugie nie wymaga przygotowania, konieczne jest jedynie wykonanie go przed leczeniem lub siedem dni po odstawieniu antybiotyków.

Odbiór wyników

Odebrać wyniki badań laboratoryjnych możemy na dwa sposoby. Tradycyjnym rozwiązaniem jest wydrukowany wynik, który odbieramy osobiście lub przez upoważnioną do tego bliską osobę. Coraz częściej jednak pojawia się możliwość sprawdzenia wyników online. Wymaga to podania numeru karty pacjenta oraz hasła do naszego indywidualnego konta.

Wyniki badań przestawiane są w sposób czytelny z użyciem polskich nazw i standardowych oznaczeń dla parametrów przekraczających normę – L oraz H, a zazwyczaj też z komentarzem osoby wykonującej badanie.

Opracowanie:
Pszczyna, Dobrawy 7
tel. 32 210 22 50
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz