Materiał Partnera

Awaria układu wydechowego – objawy i przyczyny

Awaria układu wydechowego – objawy i przyczyny
Bez względu na rodzaj pojazdu, sprawnie działający układ wydechowy jest jednym z najważniejszych elementów. Ludziom mniej doświadczonym może kojarzyć się on jedynie z długą rurą, biegnącą wzdłuż podłogi auta i tłumikami. Są to oczywiście najbardziej widoczne jego elementy, aczkolwiek awarii mogą ulec także inne podzespoły. Po czym zatem poznać usterkę i co najczęściej przyczynia się do jej powstania?

Objawy awarii wydechu

Różnego rodzaju awarie związane bezpośrednio z układem wydechowym nie wymagają wykorzystania specjalistycznego komputera diagnostycznego. Są one na tyle charakterystyczne, że de facto każdy kierowca sam zauważy, że dzieje się coś nieodpowiedniego. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o znacznie głośniejszej pracy samochodu. W zdecydowanej większości przypadków mamy wtedy do czynienia z niewłaściwie funkcjonującym lub zniszczonym wskutek działania korozji tłumkiem.

Jeżeli chodzi o usterki wydechu, to naszą uwagę powinna zwrócić także sytuacja, w której auto z dnia na dzień traci swoje osiągi, w szczególności w zakresie przyspieszania. Zazwyczaj świadczy to o uszkodzeniu zaworu EGR, odpowiedzialnego za recyrkulację spalin lub o nieszczelności któregoś z elementów. Za objaw charakterystyczny uznać można także wzrost średniego spalania paliwa, przede wszystkim wtedy, kiedy poruszamy się głównie w cyklu mieszanym. W nowoczesnych samochodach sporo problemów powoduje również filtr cząstek stałych, którego działanie, urosło już w świecie motoryzacji do rangi legendy. Co jeszcze warto wiedzieć?

Awarie wydechu – jak sobie z nimi poradzić?

Uszkodzenie któregoś z elementów układu wydechowego zazwyczaj wiąże się z koniecznością jego wymiany na nowy. Choć oczywiście kierowcy mają do dyspozycji ogromną ilość elementów, pochodzących z rynku wtórnego, to nigdy nie wiadomo, czy komponent wytrzyma kilka tygodni, czy będzie stanowił rozwiązanie na kilka lat. Ze względu na stopień skomplikowania nowoczesnych układów wydechowych, próba poradzenia sobie z usterką w sposób samodzielny może okazać się albo niemożliwa, albo bardzo trudna. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług najlepszych warsztatów takich jak Polcar Mechanika Pojazdowa.

W ramach ciekawostki trzeba wspomnieć o tym, iż znacznie bardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia, są układy wydechowe samochodów z silnikami benzynowymi. W przeciwieństwie do aut z jednostkami wysokoprężnymi nie mamy tutaj do czynienia z warstwą sadzy powstającej na ściankach rury, która w pewnym sensie stanowi ochronną otoczkę. Sporym zagrożeniem dla wydechów popularnych benzyniaków są przede wszystkim warunki środowiskowe, ze szczególnym uwzględnieniem wilgoci.

Opracowanie:
Darżyno 2
tel. 724 734 055
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz