Materiał Partnera

Automatyzacja i robotyzacja procesów przemysłowych

Automatyzacja i robotyzacja procesów przemysłowych

Wiele ośrodków przemysłowych, zarówno dużych, jak i małych, decyduje się na wdrożenia automatyzacji swojej technologii. Najczęściej dokonuje się to dzięki doborze nowych rozwiązań sprzętowych, bądź dzięki modernizacjom istniejących już parków maszynowych. Dowiedz się, jakie są zalety automatyzacji i kto ją przeprowadza.

Automatyzacja i robotyzacja – wdrożenia

Wdrożenia automatyzacji i robotyzacji polega wielokrotnie na wymianie danych urządzeń w całym parku maszynowym, czy też na modernizacji istniejących linii produkcyjnych, sprzętów transportu bliskiego, czy urządzeń paletyzujących. Samo wprowadzenie nowych rozwiązań, zawsze odbywać się musi na podstawie licznych analiz wydajności technologii przemysłowej i ocenie jej sprawności. Firmy zajmujące się automatyzacjami tworzą zatem po szczegółowej wizji lokalnej, koncepcje, a następnie opracowania dokumentacji technicznej. To pozwala przejść do wykonania danej instalacji oraz uruchomienie nowego cyklu produkcyjnego. Na czym jednak polega owa automatyzacja i robotyzacja? Przede wszystkim na wdrożeniu takich komponentów maszyn i oprogramowania, a także czujników, czy mierników, które pozwolą zmniejszyć ingerencję człowieka w procesie produkcyjnym, sprowadzając go do roli nadzorcy i zarządcy.

Zalety automatyzacji i robotyzacji

Automatyzacji i robotyzacja wprowadzana jest ze względu na korzyści, jakie uzyskują dzięki temu firmy. Przede wszystkim wspomnieć należy o uproszczonych procedurach produkcyjnych, o wyższym poziomie bezpieczeństwa, co umożliwiają systemy monitorowania stanu technicznego maszyn, czy tez o optymalizacjach czasu wykonywania danych procesów. To wielokrotnie wpływa za obniżone koszty produkcyjne. Na lepsze wyniki finansowe wpływa również energooszczędność. To właśnie wdrażanie komponentów, mających zmienić sposób poboru mediów przez np. linie transportowe, pozwala na generowanie znacznych zysków. Wspomnieć należy też o proekologicznych działaniach ochrony środowiska, co dzisiaj wielokrotnie wyznaczają przedsiębiorstwom dyrektywy UE.

Wykonawcy prac automatyzacji i robotyzacji dla przemysłu

Automatyzacja i robotyzacja oferowana dla przemysłu, jest dzisiaj przez szeroko wyspecjalizowane pracownie wysokiej technologii. Są one w stanie modernizować prasy hydrauliczne, systemy pakowania, czy regały rozładunkowe. Wiele ich działań dotyczy również urządzeń transportu międzyoperacyjnego, paletyzujących i depaletyzujacych, czy tych związanych z procesem pakowania. Obsługę właśnie takich technologii przemysłowych, gwarantuje na polskim rynku między innymi firma PZ-TECH, która dla przykładu realizowała projekt i wykonanie stanowiska automatycznego smarowania elementów szyberdachu, oraz projekt i wykonanie stanowiska montażowego podsufitek samochodowych Audi. Z oferty tejże pracowni korzystają zatem ośrodki z różnych branż: energetycznej, metaloplastycznej, spożywczej, magazynowej, transportowej, motoryzacyjnej itd. 

Opracowanie:
Piaseczno, K. Jarząbka 26 lok. 47
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz