Artykuł sponsorowany

Automatyka w procesach przemysłowych

Automatyka w procesach przemysłowych

Współczesny przemysł to coraz częściej masowa i szybka produkcja. Aby ułatwić zarówno ograniczenie czasu czy kosztów potrzebnych do wytworzenia określonych produktów, jak i utrzymanie jednakowej jakości w obrębie całego procesu, stosuje się rozwiązania z zakresu automatyki. Czym jest automatyka przemysłowa i jakie możliwości daje? Dowiedz się więcej.

Czym jest automatyka przemysłowa?

Automatyka to przede wszystkim sposób na optymalizację procesu produkcyjnego. Może ona obejmować wszelkie procesy technologiczne dotyczące wytwarzania i przetwarzania. Coraz częściej w zakładach przemysłowych budowane są rozbudowane linie, które przeprowadzają i kontrolują każdy etap produkcji lub przetwórstwa. Nowoczesne maszyny przemysłowe naszpikowane są elektroniką, a komputery odpowiadają za wiele zadań, które niegdyś realizowali ludzie.

Automatyka przemysłowa to również indywidualnie opracowane rozwiązania odpowiadające na potrzeby konkretnego zakładu. Instalacje, programy czy maszyny zazwyczaj są projektowane i wykonywane przez inżynierów na zlecenie przedsiębiorstwa. Dzięki temu wprowadzenie automatyzacji może nieść za sobą maksymalne korzyści. Te zalety oraz coraz szersza dostępność zaawansowanych rozwiązań sprawiają, że automatyka staje się codziennością współczesnego przemysłu.

Jakie korzyści niesie za sobą automatyzacja procesów przemysłowych?

Automatyka nie byłaby tak popularna, gdyby nie niosła za sobą poważnych korzyści. Jej celem jest usprawnienie procesów. W jaki sposób?

  • Zwiększenie produktywności – szybkość wykonywania konkretnych zadań i obniżenie poziomu strat wynikających m.in. z przestojów wpływa znacząco na wydajność przedsiębiorstwa. Maszyny nie tylko nie muszą robić sobie przerw w pracy, ale też nie popełniają błędów.
  • Zwiększenie i lepsza kontrola jakości – praca maszyn jest powtarzalna, co umożliwia uzyskanie dokładnie takiego samego produktu za każdym razem. Linie produkcyjne mogą być też wyposażone w stanowiska do kontroli, które w sposób automatyczny sprawdzają, czy produkt został wykonany zgodnie z wymogami. Automatyzacja pozwala też na takie opracowanie procesów produkcji, by zużycie materiałów było jak najmniejsze.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa – niektóre procesy produkcyjne niosą za sobą pewne ryzyko dla pracowników. Powierzenie tych zadań maszynom znacząco podnosi więc poziom bezpieczeństwa w zakładzie.
  • Obniżenie kosztów – to skutek, który wiąże się z wszystkimi powyższymi zaletami. Automatyzacja pozwala na redukcję zatrudnienia, umożliwia nieprzerwaną pracę zakładu i ogranicza błędy czy też odpady. Dzięki temu system automatyki to niezwykle opłacalna inwestycja, mimo dość dużych kosztów jej wdrożeniamówi przedstawiciel firmy Redhawk zajmującej się projektowaniem i wdrażaniem indywidualnych rozwiązań dla przemysłu.

Automatyka to niewątpliwie przyszłość przemysłu. Wykorzystywana jest coraz częściej nie tylko w produkcji, ale również w przetwórstwie. Maszyny mają coraz większe możliwości,
a różnorodne czujniki i oprogramowanie umożliwiają pracę i kontrolę w zasadzie bez udziału człowieka. Automatyzacja procesów to również okazja na rozwój i zwiększenie produkcji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów, dlatego inwestycja w tego rodzaju systemy powinna zainteresować każdy zakład.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz