Artykuł sponsorowany

Audyt prawny – due diligence: czym jest i kiedy warto go przeprowadzić?

Audyt prawny – due diligence: czym jest i kiedy warto go przeprowadzić?

Due diligence to szereg czynności mających na celu zbadanie kondycji przedsiębiorstwa. Aby uzyskać miarodajne dane, audytor zbiera informacje, a następnie wykonuje analizę i sporządza raport będący następstwem gromadzenia dokumentacji. Dzięki zachowaniu ‘należytej staranności’ interesy stron są zabezpieczone, a rentowność planowanej inwestycji – poddana wiarygodnej ocenie.

Due diligence – czym jest audyt prawny?

Audyt prawny powinien być przeprowadzony za każdym razem, gdy chcemy przystąpić do transakcji i zabezpieczyć swoje interesy. Prawidłowo przeprowadzony due diligence daje odpowiedź na pytania o stan prawny przedmiotu transakcji oraz ryzyka, jakie wiąże się z jej przeprowadzeniem. W najprostszym ujęciu to symulacja zysków i strat, na jakie musi przygotować się inwestor w przypadku sfinalizowania interesu. Jak wyjaśnia ekspert z Kancelarii Adwokackiej Anny Groyeckiej-Kurdybelskiej, zakres i przebieg badania uzależniony jest od specyfiki działalności przedsiębiorstwa oraz branży, w której funkcjonuje. Struktura, przychody czy liczba osób zatrudnionych – wszystkie te czynniki mają wpływ na sposób przeprowadzania audytu.

Po co wykonywać due diligence?

Due diligence to badanie, które daje odpowiedź na pytanie, czy warto zaryzykować i zawrzeć transakcję, czy też szukać innego kontrahenta. Warto przy tym zauważyć, że audyt przeprowadza się nie tylko w przypadku kupna przedsiębiorstwa. Z usług kancelarii adwokackich i podatkowych korzystają także osoby, które chcą nabyć akcje lub udziały, połączyć spółki czy wejść na giełdę. Efektem analizy due diligence jest opracowanie skutecznej taktyki negocjacyjnej, określenie harmonogramu operacji oraz usprawnienie całego procesu. Uzyskując konkretne dane i informacje inwestor nie musi zlecić dodatkowych ekspertyz ani przeprowadzać dodatkowego audytu. Uwaga! Pamiętaj, że przed przystąpieniem do badania due diligence musisz dopełnić niezbędnych formalności, takich jak podpisanie klauzuli tajności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz