Artykuł sponsorowany

Architekt na budowie czyli same zalety

Architekt na budowie czyli same zalety
Praca architekta polega na przygotowaniu projektu inwestycji, ale czy wyłącznie? Czy po oddaniu gotowej dokumentacji jest ona zakończona? Czy architekt może objąć nadzór nad budową? Jeśli tak, to w jakim zakresie? Jakie ma uprawnienia? Kim jest architekt budowlany? Czy w momencie, kiedy kupujemy gotowy projekt domu, architekt budowlany staje się niepotrzebny?

Kto może zostać architektem budowlanym i jakie ta osoba musi mieć uprawnienia?

Uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej muszą być potwierdzone decyzją samorządu zawodowego architektów. Tylko taka osoba będzie mogła wykonywać samodzielnie swoją funkcję. Żeby zdobyć takie uprawnienia należy przejść przez dwa, kolejne etapy. Po pierwsze zdobyć odpowiednie wykształcenie zawodowe oraz odbyć praktyki w zawodzie. Kolejnym etapem jest zdanie egzaminu ze znajomości procesu budowlanego.

Architekt budowlany a gotowy projekt domu.

Gotowe projekty domu w ostatnich latach niezwykle zyskały na popularności. Ich podstawową zaletą jest cena, która jest zdecydowanie niższa niż w przypadku indywidualnych projektów. Czy kupno gotowego projektu oznacza, że nie ma potrzeby zatrudniania architekta na etapie budowy? Architekci z Proinbud, pracowni architektonicznej podpowiadają, że jest dokładnie odwrotnie. Dlaczego? Gotowy projekt oznacza, że szkic z założenie nie jest przystosowany ani do potrzeb przyszłych mieszkańców ani do działki, na której ma powstać nowy dom. W związku z tym plan wymaga adaptacji architektonicznej. Adaptację może wykonać tylko i wyłącznie architekt budowlany. To on decyduje, czy zmiana w projekcie jest istotna czy nieistotna. Istotne zmiany wymagają zgody i zmian pozwolenia na budowę.  Zmiany, które architekt uzna za nieistotne, potwierdzane są wyłączanie wpisem do dziennika budowy.
Architekt może również zdecydować o tym, czy można dokonać zmiany materiałów, z którym ma być zbudowany dom. Tylko on jest w stanie dokonać odpowiednich obliczeń, które sprawią, że inwestycja będzie z całą pewnością bezpieczna i przeprowadzona zgodnie ze sztuką budowlaną. W wypadku zmiany materiałów budowlanych sytuacja jest analogiczna jak w przypadku innych zmian. Architekt budowlany decyduje czy zamiana jest istotna, czy nie. Czy wymaga zmiany pozwolenia na budowę, czy wyłącznie potwierdzanie wpisem do dziennika budowy. 

Ile kosztuje praca architekta budowlanego?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ale bezpiecznie jest przyjąć wartość 10-15% kosztów, które inwestor poniósł na dokumentacje. Warto też napisać, że sama adaptacja gotowego projektu gotowego to koszt około 2500 tys. złotych. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz