Artykuł sponsorowany

Aparaty słuchowe – w trosce o lepszy słuch

Aparaty słuchowe – w trosce o lepszy słuch
Zaburzenia słuchu dotyczą osób w każdym wieku, choć większość z nas kojarzy je jako problem osób starszych. Zaburzenia słuchu mogą być wrodzone, co ma zwykle związek z przebiegiem ciąży, jednak nasz słuch mogą osłabiać też infekcje bakteryjne, wirusowe, czy grzybicze, urazy mechaniczne, zaburzenia krążenia, a nawet choroby alergiczne. Jakie są rodzaje nowoczesnych aparatów słuchowych, które poprawiają komfort życia osób z osłabionym słuchem?

Typy aparatów – podział ze względu na kształt

Najmniejszy aparat słuchowy to aparat całkowicie wewnątrz kanałowy. Jak wskazuje nazwa, umieszczamy go całkowicie w kanale słuchowym. Jest niemalże niewidoczny, co jest niewątpliwie zaletą. Trzeba jednak dodać, że to rozwiązanie wyłącznie dla osób z niewielkim ubytkiem słuchu, ponieważ wraz z niewielkim rozmiarem w parze idą mniejsze możliwości wzmacniania słuchu. Kolejny typ urządzenia to aparat (już nie całkowicie) wewnątrz kanałowy, większy, bardziej wypełniający kanał słuchowy, nieco łatwiejszy w obsłudze. Dedykowany osobom o łagodnych i średnich ubytkach słuchu. Osobom z szerszymi ubytkami słuchu polecane są na przykład aparaty wewnątrzuszne, nazywane inaczej pełnomałżowinowymi. Na rynku dostępne są także aparaty umieszczane za uchem, nazywane po prostu aparatami zausznymi. Wyróżniamy aparaty w wersji klasycznej, oznaczane jako BTE (skrót od angielskiego behind the ear), polecane szczególnie dzieciom, ponieważ mają większą odporność mechaniczną. Niektóre modele tych aparatów słuchowych są nawet w pewnym zakresie odporne na wodę. Jak dowiadujemy się w firmie LAR-MED z Żywca, szczególny typ aparatów BTE to zauszny aparat oznaczany jako RITE (skrót od angielskiego receiver in the ear). Główny moduł aparatu jest umieszczany za uchem, lecz zamiast wkładki, jaką mamy w klasycznym aparacie słuchowym BTE, mamy słuchawkę umiejscowioną w kanale słuchowym. Są więc bardziej dyskretne. Warto zwrócić szczególną uwagę na aparaty słuchowe Phonak Audeo B-Direct, które bezpośrednio łączą się z telefonami komórkowymi i telewizorami z funkcją Bloetooth.

Podział aparatów ze względu na sposób obróbki dźwięku

Ze względu na sposób obróbki dźwięku aparaty dzielimy na analogowe i cyfrowe. Zacznijmy od tych drugich. Cyfrowe aparaty słuchowe są wyposażone w funkcje, które ułatwiają dopasowanie aparatu do prawidłowego korzystania z niego. Stosując taki aparat, możemy zachować jedną z naturalnych zdolności słuchu, jaką jest tzw. selektywność. Nasz mózg może dokładnie zlokalizować źródła dźwięku, co poprawia komfort słyszenia. W przeciwieństwie do analogowych aparatów słuchowych, mamy możliwość osiągnięcia pełnej synchronizacji dwuusznej. Na koniec warto dodać, że nowoczesne aparaty słuchowe mogą być wyposażone w technologię bluetooth. Możemy bezprzewodowo połączyć się z laptopem, czy smartfonem, albo pilotem zdalnego sterowania, za pomocą którego możemy zmieniać sobie ustawienia w aparacie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz