Artykuł sponsorowany

Niedosłuch, czyli kiedy potrzebny jest aparat słuchowy?

Niedosłuch, czyli kiedy potrzebny jest aparat słuchowy?

Słuch to jeden z pięciu podstawowych zmysłów każdego człowieka. Bez niego tracimy zainteresowanie otoczeniem, bo zwyczajnie nie możemy się z nikim porozumieć, a oglądanie ulubionych filmów czy słuchanie muzyki powoduje jedyne smutek i frustrację. Problemy ze słuchem mogą dotknąć każdego z nas – prędzej czy później, więc warto, co nieco wiedzieć o tym ważnym dla człowieka zmyśle. Kiedy należy wybrać się do lekarza? Kiedy czas na pierwszy aparat słuchowy i na jaki się zdecydować? O tym piszemy w poniższym artykule.

Gorzej słyszysz? Czas do lekarza!

Niedosłuch kojarzony jest głównie z osobami starszymi, co jest dość oczywiste – z wiekiem oczy i słuch, jako jedne z pierwszych narządów odmawiają posłuszeństwa. Jednak nie jest to domena podeszłego wieku, a aparaty słuchowe muszą nosić czasem i dzieci. Dlatego nie ma się, czego obawiać, ani tym bardziej krępować – noszenie aparatu ma za zadanie poprawić jakość naszego życia, a tym samym zapobiec wycofywaniu się z niego przez wstyd związany z kiepskim słuchem. Pierwszymi objawami, które powinny skłonić do wizyty u lekarza laryngologa najczęściej zauważane są nie przez samego zainteresowanego, ale jego najbliższych. Nagle filmy trzeba oglądać na wyższym poziomie głośności, a rozmowa z hałaśliwym otoczeniu staje się trudna i uciążliwa. Wynika to najczęściej z tego, że trudno jest usłyszeć pasmo wysokich tomów, których jest w języku polskim pełno. W tym momencie mowa staje się niezrozumiała dla niedosłyszącego i wymaga kontroli u specjalisty, który wykona niezbędne badania, a następnie wyśle do protetyka słuchu po odpowiedni aparat.

Badanie słuchu nie należy do nieprzyjemnych doznań, nie trzeba się też do niego specjalnie przygotowywać, więc nie ma powodów do obaw przed wizytą u specjalisty. Sam przebieg badania odbywa się przy wykorzystaniu metod audiometrycznych: subiektywnej oraz obiektywnej. Metoda subiektywna polega w dużym uogólnieniu na zbadaniu progu przewodnictwa powietrznego i kostnego. Jeżeli różnica między nimi wynosi powyżej 15 dB., trzeba sięgnąć poi drugą metodę, czyli obiektywną, która polega na wprowadzeniu sondy do ucha, która pozwoli zbadać jego funkcjonowanie od środka.

Zakup aparatu słuchowego – to warto wiedzieć!

Aparat słuchowy koniecznie trzeba zakupić w miejscu sprawdzonym, gdzie można liczyć na fachową pomoc, a także indywidualnie dopasowywanie aparatów słuchowych. Kiedy zadbamy o te podstawowe elementy możemy mieć pewność, że sprzęt zostanie dobrany odpowiednio. Ważne są również wcześniejsze wyniki badań słuchu, czyli tzw. audiogram. Jest on niezbędny do tego, aby protetyk mógł ocenić, jaki aparat będzie właściwy dla danej osoby. Na rynku jest naprawdę dużo modeli aparatów słuchowych różnego typu, więc jest, w czym wybierać. Dzięki temu możliwe jest dobranie sprzętu spełniającego potrzeby osoby niedosłyszącej lub z poważną wadą słuchu w 100%. DO wyboru są m.in.:

  • aparaty wewnątrzuszne (ITE), które osadzone są w uchu, na różnych głębokościach np. na małżowinie usznej, Aparaty wewnątrzkanałowe ITC znajdują się w kanale słuchowym, lub zupełnie schowane aparatu CIC; są dyskretne, ale nadają się do małymi lub umiarkowanymi wadami słuchu, są też droższe i nie będą pasowały do każdego kanału usznego; mimo to są bardzo komfortowe w użytkowaniu.
  • aparaty zauszne (BTE), które nosi się jak sama nazwa wskazuje za uchem, trochę powyżej małżowiny; mieszczą większe baterie i przyciski, więc są łatwiejsze w obsłudze; minusem jest zauważalność aparatu; nie nadają się też dla osób noszących okulary; można wybrać aparatu RIC oraz wersje mikro.

Zakup tego typu sprzętu powinien być też dobrze przemyślany – nie należy podejmować decyzji pod presją czasu, tylko podejść do tematu na spokojnie. Najlepiej też przymierzyć kilka różnych modeli, aby sprawdzić, który jest wygodny w użytkowaniu oraz w jakim stopniu poprawia jakość słyszenia mowy, bo ten aspekt jest kluczowy dla funkcjonalności przyrządu słuchowego. Podczas zakupów koniecznie trzeba dopytać o długość i warunki gwarancji, a także czy serwis pogwarancyjny aparatów słuchowych wchodzi w grę. Dobre salony protetyki słuchu jak Otis ze Szczecina dbają o wysoką jakość obsługi klienta, a ponadto mają umowę z NFZ, więc refundacja kosztów zakupu aparatów słuchowych jest jak najbardziej możliwa. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz