Artykuł sponsorowany

Alternator – objawy awarii i naprawa. Oferta Elektro-Bendiks

Alternator – objawy awarii i naprawa. Oferta Elektro-Bendiks

Większość kierowców doskonale orientuje się, jak działają jego podstawowe elementy auta, takie jak chociażby rozrusznik czy akumulator. Z innymi jest już trudniej. Należy do nich między innymi alternator, który, mimo że nie jest skomplikowanym urządzeniem, nie należy do tych najlepiej rozpoznawalnych. Jego usterkę można jednak dość łatwo rozpoznać, dzięki czemu szybko trafimy do warsztatu samochodowego i jeszcze szybciej z niego wyjedziemy – już ze sprawnym alternatorem.

Budowa i działanie alternatora

Alternator opracował w 1891 sam Nikola Tesla. Od tego czasu schemat jego działania nie zmienił się, chociaż współczesne alternatory są dużo bardziej efektywne. Zadaniem tego urządzenia jest zamiana energii mechanicznej w elektryczność. Prąd powstały na skutek tej przemiany wykorzystywany jest przez samochody do doładowywania akumulatora oraz bieżącego zasilania osprzętu auta. Alternator połączony jest z napędzającym go wałem korbowym za pomocą paska wielorowkowego, chociaż w starszych konstrukcjach używany był także pasek klinowy. Składa się z nieruchomego stojana oraz wirnika. Mimo prostej budowy z czasem każdy alternator ulega zużyciu i musi zostać naprawiony.

Po jakim czasie alternator ulega zużyciu?

Wytrzymałość alternatora zależy od wielu czynników, a większość z nich wynika bezpośrednio z zastosowanych przez jego producenta materiałów oraz rozwiązań konstrukcyjnych. Istotne jest także, by alternator został precyzyjnie umieszczony. W przeciwnym razie może być narażony na nieprzewidziane przez producenta czynniki, takie jak chociażby brud przyczyniający się do jego znacznie szybszego zużycia. Niektóre modele aut wyposażone są w alternatory mogące ulec uszkodzeniu na skutek różnicy temperatur, podobnie jak tarcze hamulcowe. Rozgrzany metal budujący alternator może zetknąć się z zimną wodą przy szybkim przejeździe przez kałużę, co skutkuje jego zniszczeniem.

Jak rozpoznać awarię alternatora?

Najbardziej oczywistym objawem niedziałającego alternatora jest świecąca się kontrolka „problem z ładowaniem akumulatora”. Każdy kierowca dostrzeże ją od razu. Oznacza ona, że napięcie, które alternator podaje akumulatorowi stoi na niewłaściwym poziomie. Jeżeli jest zbyt wysokie, to akumulator może ulec uszkodzeniu, jeżeli zbyt niskie – akumulator szybko się wyładuje. Alternator ma zatem spory wpływ na żywotność akumulatora; nawet najlepszy z nich nie oprze się działaniu niepoprawnie podanego napięcia. Czasem kontrolka nie będzie świeciła się przez cały czas, ale tylko czasem – w momentach, gdy napięcie będzie nieprawidłowe. To również świadczy o uszkodzeniu alternatora i jest podstawą do odwiedzenia warsztatu samochodowego. Innymi objawami niesprawnego alternatora są np. nierównomiernie świecące światła i szybko przepalające się żarówki w samochodzie.

Elektro-Bendiks - oferta

Firma Elektro Bendiks ze Szczecina działa na rynku motoryzacyjnym już od 1997 roku. Specjalizuje się w naprawie i regeneracji alternatorów i rozruszników do różnych pojazdów. Oferuje sprzedaż nowych i używanych alternatorów, rozruszników oraz części zamiennych. Elektro Bendiks wykorzystuje nowoczesne urządzenia diagnostyczne i zatrudnia wykwalifikowany personel - oferuje m.in. diagnostykę i serwis komputerów sterujących wtryskiem oraz systemów poduszek powietrznych i ABS. Firma zapewnia fachowe doradztwo i wsparcie w sprawach związanych z alternatorami i rozrusznikami.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz