Artykuł sponsorowany

Akustyka mieszkań w świetle prawa

Akustyka mieszkań w świetle prawa

Własne mieszkanie to miejsce, w którym powinniśmy móc w spokoju wypocząć po pracy. Taka przynajmniej jest teoria. W rzeczywistości w bardzo wielu przypadkach nie jesteśmy w stanie odpoczywać z powodu hałasów dobiegających z zewnątrz i przenikających przez ściany i stropy z sąsiednich lokali. Co polskie prawo mówi o akustyce mieszkań i dopuszczalnych poziomach hałasu?

Hałas w mieszkaniu a przepisy

Głównym aktem prawnym dotyczącym hałasów w pomieszczeniach mieszkalnych jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie /Dz.U. Nr 75, poz. 690/. Zgodnie z tym rozporządzeniem poziom hałasu oraz drgań przenikających do pomieszczeń w budynkach mieszkalnych nie powinien przekraczać wartości dopuszczalnych, określonych w stosownych normach – w tym przypadku w normie PN-87/B-02151/02 znowelizowanej w styczniu 2018r normą PN-B-02151-2. Norma ta określa między innymi, że:

  • poziom hałasu przenikającego do pomieszczenia mieszkalnego nie może przekraczać 40 dB w dzień i 30 dB w nocy,

  • poziom hałasu przenikającego od wyposażenia technicznego budynku nie może przekraczać 35 dB w dzień i 25 dB w nocy

Dla lepszego wyobrażenia, o jakich wartościach mowa – 40 dB to ekwiwalent typowych szmerów w domu (np. szumu instalacji grzewczej bądź wody w rurach). Hałas o takim poziomie nie jest niebezpieczny dla zdrowia lecz może w pewnych sytuacjach powodować rozdrażnienie lub uniemożliwiać spokojny sen.

Zabezpieczenia akustyczne mieszkań

Zarówno przegrody zewnętrzne i wewnętrzne mieszkania, jak i inne elementy budowlane powinny charakteryzować się odpowiednią izolacyjnością akustyczną.

- Duże znaczenie ma również odpowiednie wydzielenie z konstrukcji budynku pomieszczeń, w których znajdują się źródła najsilniejszych drgań – wyjaśnia przedstawiciel laboratorium Ekolab - Do pomieszczeń takich zalicza się między innymi szyby wind, maszynownie, pomieszczenia sanitarne. Każde takie pomieszczenie stanowi właściwie samodzielną konstrukcję, stosuje się w ich przypadku między innymi przegrody izolowane za pomocą przerw powietrznych bądź przekładek przeciwdrganiowych. Przegrody budowlane powinny być wykonanie zgodne z wymogami normy PN-B-02151 – 3.

Warto pamiętać, że każdy deweloper budujący obiekty mieszkalne zobowiązany jest do wykonywania swoich projektów zgodnie ze wspomnianymi normami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz