Artykuł sponsorowany

Akty notarialne dotyczące nieruchomości

Akty notarialne dotyczące nieruchomości

Sprzedaż i kupno nieruchomości to częste procedury, podobnie jak ich przepisywanie na młodszych członków rodziny. W każdej z tych sytuacji konieczne jest sporządzenie odpowiedniego aktu notarialnego, który będzie przenosił własność rzeczonej nieruchomości na konkretną osobę. Koszty uzależnione są tu od kilku czynników. Przy transakcjach kupna-sprzedaży często od wielkości nieruchomości, jej wartości, ale również od ilości osób biorących udział w sporządzeniu aktu, czy koniecznej do wydania ilości kopii. Akt notarialny to konieczność, gdyż nadaje on i zabezpiecza nasze prawa do nieruchomości. Jego spisanie może odbyć się jedynie w kancelarii notarialnej.

Cenne nieruchomości

Jeśli ktoś z rodziny chce nam przekazać nieruchomość, to dobrze aby dokonał tego wcześniej na podstawie właśnie aktu notarialnego. W ten sposób swoim własnoręcznym podpisem zabezpieczy nasze prawo do niej w przyszłości, jeśli odezwą się inne osoby roszczące sobie do niej prawa. Kancelaria notarialna wskaże nam wszelkie niezbędne do dostarczenia dokumenty i sporządzi akt, który notariusz odczyta w obecności wszystkich zainteresowanych, którzy złożą na nim własnoręczne podpisy. Taki dokument przesyłany jest do właściwego dla danej nieruchomości sądu.

Zakup nieruchomości

W przypadku, gdy decydujemy się na nabycie nieruchomości musimy liczyć się z tym, że cena jej zakupu nie będzie końcem naszych wydatków. Koszta notarialne, czyli tzw taksa, zwykle leżą po stronie kupującego. W związku z tym, jeśli będzie nam zależało, aby nieruchomość ostatecznie stała się naszą własnością, a sprzedający mógł otrzymać swoją zapłatę. Konieczne są poza samą umową kupna-sprzedaży, akty notarialne, które przekażą prawo własności. W tym celu kupujący i sprzedający muszą wspólnie udać się do kancelarii notariusza i przedłożyć wszelkie niezbędne dokumenty.

Usługi notarialne są zabezpieczeniem i potwierdzeniem dokonania czynności prawnych. Dlatego w wielu sytuacjach życiowych jesteśmy zobowiązani i zmuszeni do skorzystania z takich rozwiązań. W niektórych przypadkach istnieje możliwość złożenia oświadczenia przed sądem rejonowym, który poświadczy jego przyjęcie i otrzymamy prawomocne postanowienie, jednak wymaga to często nieco więcej zachodu, pisania pism, uiszczania opłat i odwiedzania sądu w czasie, który nie koniecznie musi być dla nas optymalny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz