Artykuł sponsorowany

Stwierdzenie nieważności testamentu

Stwierdzenie nieważności testamentu

Testament to dokument, który stanowi rozrządzenie majątkiem osoby zmarłej. Jest sporządzany własnoręcznie przez spadkodawcę lub w formie aktu notarialnego przez notariusza. Osoby powołane do spadku nazywa się spadkobiercami. To one są upoważnione do przejęcia pozostawionego majątku. Zdarzają się jednak sytuacje, w których testament może zostać uznany za nieważny. Kiedy tak się dzieje? Czytaj dalej, aby poznać szczegóły.

Czym jest testament?

W terminologii prawnej testament definiuje się dwojako. Po pierwsze jest to czynność prawna, polegająca na odpowiednim dysponowaniu majątkiem danej osoby w przypadku jej śmierci. Drugi sposobem rozumienia testamentu jest postrzeganie go jako dokumentu, który określa i reguluje ostatnią wolę testatora.

„Prawo dopuszcza kilka form przygotowania testamentu. Najpopularniejszą formą jest własnoręcznie spisany dokument. Powinien bezwzględnie zawierać podpis osoby i datę sporządzenia dokumentu. Innym rodzajem jest tzw. testament allograficzny. W tym przypadku testator swoją ostatnią wolę przekazuje urzędnikowi państwowemu, np. wójtowi, burmistrzowi, kierownikowi urzędu stanu cywilnego w obecności minimum dwóch świadków” – opisuje wymogi prawne sporządzania różnych rodzajów testamentów ekspert z Kancelarii Notarialnej Łukasza Górskiego, która mieści się na warszawskiej Woli.

Kolejną i najbezpieczniejszą formą dokumentu, która jest równie często stosowana, jest testament notarialny. Notariusz spisuje w formie aktu notarialnego wolę osoby zainteresowanej. Kiedy testament jest nieważny?

Stwierdzenie nieważności testamentu to jeden ze sposobów na podważenie spadku. Testament jako dokument może zawierać mniejsze lub większe wady. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed ewentualnymi błędami jest spisanie testamentu przez notariusza. Inny rodzaj testamentu może się okazać nieważny w przypadku, jeśli został sporządzony:

  • w stanie wyłączającym świadomość osoby,
  • pod wpływem groźby,
  • pod wpływem błędu – np. otrzymania przez testatora błędnych informacji, które, gdyby nie wystąpiły, nie spowodowałyby powstania oświadczenia woli w formie testamentu.

O podważenie testamentu wnioskować może każda osoba, której praw dotyczy postępowanie spadkowe. Zarzut taki można podnieść podczas postępowania o nabycie spadku. Sąd jest wtedy zobligowany do powołania odpowiednich biegłych, którzy przeanalizują dokumentację medyczną zmarłego i wszystkie okoliczności, w których miało miejsce sporządzenie ostatniej woli. Warto pamiętać, że sądem właściwym w takich postępowaniach jest sąd spadku, to znaczy Sąd znajdujący się w ostatnim miejscu zamieszkania zmarłego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz