Materiał Partnera

Akrylowy, mineralny czy silikonowy? Jaki tynk wybrać?

Akrylowy, mineralny czy silikonowy? Jaki tynk wybrać?

Elewacje naszych domów najczęściej pokrywamy tynkami cienkowarstwowymi. To rozwiązanie zyskało popularność w momencie pojawienia się lekkiej metody ocieplania domów. Wśród tynków cienkowarstwowych do wyboru mamy kilka różnych rozwiązań – w sklepach budowlanych znajdziemy tynki silikonowe, akrylowe i mineralne. Czym się różnią? Które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze? Przekonajcie się, czytając ten artykuł.

Charakterystyka tynków cienkowarstwowych

Tynki cienkowarstwowe zachęcają bogatą kolorystyką i szerokim wyborem faktur. Wystarczy nałożyć jedną warstwę takiego tynku na płyty styropianu lub wełny mineralnej. Warstwa może mieć od 2 do 10 mm – dzięki temu stosowanie cienkowarstwowych tynków jest bardzo ekonomiczne. Taka warstwa tynku wystarcza, by zabezpieczyć warstwę izolacyjną przed czynnikami atmosferycznymi i zapewnić budynkowi odpowiednio estetyczny wygląd. Warto wiedzieć, że tynki cienkowarstwowe można też stosować na betonie i tynkach cementowych – ważne, by podłoże było równe i gładkie.

Rodzaje tynków cienkowarstwowych

Tynki cienkowarstwowe występują w wielu różnych wariantach, a każdy z nich ma inne właściwości. Dlatego przed zakupami warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Jakie rodzaje tynków znajdziemy na przykład w sklepie budowlanym Anrem?

  • Tynki mineralne – ich najmocniejszym punktem jest duża trwałość – lepsza niż w przypadku innych tynków cienkowarstwowych. Tynki mineralne są odporne na deszcz, ale dobrze przepuszczają parę wodną, przez co nasz dom się „nie poci”, może oddychać. Wadą jest dość ograniczona paleta kolorów – dlatego też te tynki często są dodatkowo malowane.

  • Tynki akrylowe – bardzo odporne na uszkodzenia, szybko się je nakłada. Występują w wielu nasyconych kolorach. Słabo przepuszczają powietrze.

  • Tynki silikonowe – uznawane są za najlepsze spośród cienkowarstwowych tynków dekoracyjnych. Są odporne na zabrudzenia, bardzo trwałe i dostępne w wielu kolorach. Mają specjalną powłokę, z której przy opadach deszczu zmywane są różne zanieczyszczenia – dlatego nazywa się je „samoczyszczące”. Dzięki nim nasz dom zawsze może prezentować się jak świeżo po remoncie.

  • Mozaikowe tynki żywiczne – są odporne na uszkodzenia i pięknie się prezentują. Zazwyczaj pokrywa się nimi cokoły ocieplanych domów, bądź elementy, które chce się wyeksponować. Takie tynki są bardzo dekoracyjne. Gorzej przepuszczają powietrze, ale pozostają odporne na wodę i charakteryzują się dużą trwałością.

Tynki cienkowarstwowe występują jeszcze w kilku wariantach, jednak to te powyższe są najpopularniejsze i najtrwalsze.

Szybko się nakłada

Warto też wiedzieć, że tynki cienkowarstwowe nakłada się znacznie łatwiej i szybciej niż tynki tradycyjne. Niektóre tynki tego typu wiążą już po kilku godzinach, innym potrzeba kilku dni. Pamiętajmy jednak, by podczas nakładania tynku cienkowarstwowego nie używać narzędzi ze zwykłej stali węglowej – potrzebne są przyrządy ze stali kwasoodpornej. W innym przypadku na elewacji mogą zostać rdzawe smugi.

Opracowanie:
Godzikowice, Stalowa 5
tel. 734 101 555
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz