Materiał Partnera

Agregaty prądotwórcze – zastosowanie, rodzaje, budowa i wypożyczanie

Agregaty prądotwórcze – zastosowanie, rodzaje, budowa i wypożyczanie

Agregaty prądotwórcze zwane inaczej generatorami prądotwórczymi lub prądowymi to urządzenia wysokoenergetyczne, które stanowią samodzielnie źródło energii elektrycznej. Wykorzystuje się je do celów grzewczych, jako siłę napędową bądź jako źródło oświetlenia. Na rynku nowoczesnej technologii istnieje wiele typów automatycznych agregatów, które bardzo często są również wynajmowane.

Wynajem agregatów prądotwórczych

Wiele dużych firm produkcyjnych, placówek medycznych i korporacji – zwłaszcza tych związanych z usługami informatycznymi – potrzebuje stałych dostaw energii elektrycznej. Na wypadek braku ciągłości w dostawach wyposażają się one w tak zwaną energię rezerwową, która zapewniana jest przez agregaty prądotwórcze. Wiele przedsiębiorstw nawiązuje również stałą współpracę z wypożyczalniami sprzętu prądotwórczego. Dzięki temu są one ubezpieczone na wypadek przerwanej sieci rozdzielczej, która przynosi firmom straty finansowe. Takie podmioty jak firma Eve Energy, służą swoim nowoczesnym sprzętem, który ma zarówno zastosowanie lądowe, jak i morskie. Generatory prądu są również wykorzystywane (wypożyczane) dla gospodarstw domowych i rolnych: w przypadku prac budowlanych, przy organizowaniu wesel w plenerze, przy pracach rolnych, które oddalone są od budynków gospodarczych. Bardziej złożone działania z wykorzystaniem agregatów to zapewnianie energii przy koncertach i wydarzeniach stadionowych.

Podział agregatów ze względu na zasilanie

Agregaty prądotwórcze różnią się swoją specyfikacją. Wyróżnia się agregaty rezerwowe o bardzo dużej mocy, a także te mniejsze, wśród których są również agregaty walizkowe. Bardzo ważnym rozróżnieniem agregatów jest ich podział ze względu na zasilanie. Wyróżnia się te, które wymagają wykorzystania benzyny oraz te posiadające akumulatory. Oczywiście agregaty akumulatorowe, które korzystają ze zgromadzonej wcześniej energii, nie są w stanie zapewnić długiego użytkowania – ich moc przekazywana to około kilkaset watów. Inaczej jest w przypadku agregatów spalinowych. Wyróżnia się modele benzynowe o silnikach dwusuwowych, czterosuwowych, a także z silnikiem dieslowym. Tanim rozwiązaniem są agregaty zasilane benzyną płynną – gazem LPG. W zależności od zastosowania powinno się wybierać odpowiedni agregat – profesjonalne wypożyczalnie, zawsze zagwarantują odpowiednio wydajny sprzęt.

Budowa generatorów prądu

Na podstawową budowę agregatów prądotwórczych składają się prądnica synchroniczna, silnik spalinowy/akumulator, rozdzielnica elektryczna, a także urządzenia kontrolno-pomiarowe umieszczane na wspólnej konstrukcji metalowej. Jeśli chodzi o agregaty z silnikiem spalinowym, muszą one posiadać takie elementy jak: wloty powietrza do silnika, chłodnicę, systemy filtrujące paliwa i powietrza, oraz silnik rozruchowy. Bardzo ważne są również odpowiednie prądnice i regulatory – w przypadku wypożyczenia sprzętu zwróć uwagę na certyfikaty, a także przeglądy maszyny.

Opracowanie:
Łódź, Brzezińska 280
tel. 515 132 090
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz