Materiał Partnera

Jak wybrać najlepszy generator prądu?

Jak wybrać najlepszy generator prądu?

Agregat prądotwórczy to urządzenie przydatne nie tylko do awaryjnego zasilania urządzeń domowych podczas przerwy w dostawie prądu. Można go wykorzystać wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do sieci. Dobiera się go tak, aby mógł zasilać wszystkie lub tylko wybrane urządzenia w danym fragmencie sieci. Na co zwrócić uwagę przy kupowanie generatora prądu?

O czym należy pamiętać wybierając agregat?

Parametry agregatu należy zawsze oceniać w kontekście potrzeb konkretnych użytkowników. Generator prądotwórczy chcąc spełniać swoje zadanie musi być właściwie dobrany. Moc generatora powinna być większa niż łączna moc urządzeń, które zostaną do niego podłączone - powinien on mieć jeszcze 20%-30% zapasu. Jeśli pobór mocy okazuje się zbyt duży jak na dany agregat prądotwórczy, pozostaje odłączyć część urządzeń od sieci. W bogatej ofercie agregatów prądotwórczych znajdują się agregaty prądotwórcze benzynowe z silnikami dwusuwowymi i z czterosuwowymi, agregaty prądotwórcze z silnikami diesla – spalają o połowę mniej paliwa niż benzynowe, agregatory prądotwórcze na gaz płynny, czyli LPG. Najtańsze agregaty prądotwórcze zasilają urządzenia do nich podłączone energią zgromadzoną wcześniej w akumulatorach. Ich wadą jest niestety krótkotrwałe działanie, po których wymagają kilkugodzinnego ładowania akumulatorów. Dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, jakie przeznaczenie będzie miała maszyna. Do zastosowań domowych odpowiednie są generatory prądu o niewielkich gabarytach i odpowiednio mniejszej mocy – najczęściej są to  jednofazowe generatory prądotwórcze.

Dodatkowe parametry

Głównym zadaniem podczas zakupu generatora prądu jest zoptymalizowanie jego wydajności przy zachowaniu jak najniższych kosztów utrzymania. Jakie dodatkowe zalety powinien posiadać agregat prądotwórczy? Przede wszystkim system zabezpieczający, którego zadanie polega na ochronie urządzenia przed jego uszkodzeniem lub porażeniem prądem operatora. Dobry agregat powinien być zasilany stabilnym napięciem, a takie może jedynie zapewnić system AVR. Dzięki niemu stosunkowo wrażliwe na jakość prądu urządzenia będą mogły bezproblemowo pracować. Ważne są również rozmiary urządzenia – zwykle większa moc agregatu przekłada się na jego rozmiary. Nie bez znaczenia jest również poziom hałasu wytwarzany przez urządzenie. Silnik generatora powinien pracować możliwie jak najciszej, tak by nie przeszkadzał w codziennych obowiązkach.

Przy wyborze odpowiedniego agregatu prądotwórczego należy się zastanowić nad tym, w jakich sytuacjach będzie on wykorzystywany, jakie powinien mieć funkcje i co z dodatkowym wyposażeniem. Dzięki dobraniu mocy i odpowiednich funkcji uda się uniknąć rozczarowania i dużych kosztów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz