Artykuł sponsorowany

Agregaty prądotwórcze - korzystaj z prądu niezależnie od dostępu do sieci elektroenergetycznej

Agregaty prądotwórcze - korzystaj z prądu niezależnie od dostępu do sieci elektroenergetycznej

Prąd elektryczny to medium, bez którego nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowanie człowieka we współczesnym świecie. Niestety niekiedy jednak dostęp do prądu może okazać się częściowo lub całkowicie ograniczony, co może stanowić spory problem. Dlatego też, aby uniknąć kłopotów wynikających z braku zasilania różnego rodzaju urządzeń, warto rozważyć zakup agregatu prądotwórczego, który w wielu sytuacjach stanowi niezwykle przydatne i alternatywne, dla prądu z sieci energetycznej, źródło energii elektrycznej.

Czym są agregaty prądotwórcze

Agregat prądotwórczy, jak sama nazwa wskazuje, jest urządzeniem, którego głównym zadaniem jest wytwarzanie prądu o odpowiednich parametrach, zaś jego praca polega na przetwarzaniu energii mechanicznej na energię elektryczną. Warto przy tym wspomnieć, że agregaty prądotwórcze to maszyny, których głównymi elementami budowy są:

  • silnik spalinowy - który napędzany może być zróżnicowanym paliwem, przede wszystkim benzyną, olejem napędowym, gazem LPG, metanem lub gazem ziemnym,
  • prądnica – która w zależności od potrzeb i rodzaju agregatu wytwarzać może prąd jednofazowy o nominalnych parametrach 230V 50Hz lub trójfazowy, czyli: 3×400V 50Hz. Dodatkowo małe agregaty prądotwórcze wyposażone mogą być również w wyjście dostarczające prąd stały o napięciu 12V,
  • zbiornik paliwa,
  • przyłącza z gniazdami, tzw. rozdzielnica,
  • urządzenia kontrolno-pomiarowe,
  • system rozruchowy - w zależności od modelu, może być to rozruch ręczny lub automatyczny, pobierający startową energię z akumulatora.

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Agregaty wytwarzające prąd to dość duża grupa produktów, które różnią się od siebie poszczególnymi parametrami. Warto jednak pamiętać, że asortyment tego typu, oferowany przez firmy sprzedające agregaty prądotwórcze, takie jak POL MINI ENERGO Krzysztof Pol, można podzielić przede wszystkim na:

  • agregaty stacjonarne – umieszczane zazwyczaj w wybranym miejscu bez możliwości późniejszego przemieszczania. W przypadku tych urządzeń wysoką jakość prądu gwarantuje regulator napięcia D-AVR, który stale kontroluje i koryguje wahania napięcia wyjściowego. Agregaty tego typu doskonale sprawdzą się do zasilania narzędzi elektrycznych podczas wykonywania prac budowlano-remontowych. Są też sprawdzonym i bezpiecznym źródłem prądu dla elektrycznych urządzeń ogrodowych oraz do pracy wokół domu,
  • agregaty przenośne – stosunkowo lekkie, choć niekiedy dodatkowo zamontowane są w nich koła i ramy ułatwiające transport z miejsca na miejsce. Mogą być używane do zasilania elektronarzędzi na budowach lub stosowane jako źródło prądu na biwakach, kempingach i w domkach letniskowych. Dodatkowo urządzenia tego typu bywają wyposażone w inwerterową stabilizację napięcia, dzięki czemu generują prąd wysokiej jakości, który jest bezpieczny do zasilania różnego rodzaju odbiorników.

Agregaty prądotwórcze to niezwykle przydatne urządzenia, które sprawdzą się zarówno jako rezerwowe, jak i główne źródło zasilania. Dotyczy to przede wszystkim:

  • zabezpieczenia zapotrzebowania na energię elektryczną domów jednorodzinnych i letniskowych,
  • sytuacji gdy przewidujemy możliwość gwałtownych, okresowych wzrostów zapotrzebowania na energię elektryczną,
  • prac budowlano-instalacyjnych w terenie,
  • potrzeby zasilenia urządzeń do prac wokół domu,
  • zabezpieczenie zapotrzebowania na prąd na różnego rodzaju imprezach plenerowych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz