Artykuł sponsorowany

Adaptujemy poddasze, czyli co warto wiedzieć o jego przebudowie i aranżacji?

Adaptujemy poddasze, czyli co warto wiedzieć o jego przebudowie i aranżacji?

Własny pokój na strychu, a nawet całe mieszkanie na poddaszu to marzenie sporej liczby osób. W wielu przypadkach mogą znaleźć się tam sypialnie, pokoje dziecięce lub pokoje zainteresowań i nie tylko. Poddasze to miejsce charakteryzujące się niepowtarzalnym klimatem, ale rządzące się także swoimi prawami. Niemniej jednak wykorzystane i zagospodarowane z pomysłem oraz rozsądkiem, daje nam ogromne możliwość oryginalnej aranżacji pomieszczeń.

Na co zwrócić uwagę

Nie da się ukryć, że praktycznie każdy strych czy poddasze ma potencjał. Niemniej jednak zanim zdecydujemy się na wykonywanie prac adaptacyjnych musimy rozważyć kilka ważnych kwestii. Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy sprawdzić czy poddasze ma charakter użytkowy oraz wnikliwie oszacować jego stan techniczny. Dokładne sprawdzenie strychu pod względem budowlanym jest również ważne z uwagi na konieczność uzyskania informacji jakie prace budowlane będą potrzebne, aby lokal spełniał warunki prawidłowego funkcjonowania człowieka. Pozwoli nam to zweryfikować możliwości adaptacyjne, a także opłacalność przeprowadzanego remontu. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że decydującą rolę odgrywa tu konstrukcja stropu (musi wytrzymać ciężar wszystkich konstrukcji i elementów, które mają się znaleźć na poddaszu). Drugą istotną kwestią jest sprawdzenie stanu technicznego więźby dachowej i szczelności dachu, a także dostępnej wysokość (ze względu na skosy ścian średnia wysokość przy stałym przebywaniu w nich ludzi nie powinna być mniejsza niż 2,2 m). Nie mniej ważne jest określenie w jakim celu chcemy wykorzystać dostępną powierzchnię i jakie pomieszczenia miałyby się tam znaleźć. Dzięki temu będziemy mogli określić także jakie instalacje (prąd, woda, kanalizacja, ogrzewanie, itp.) będą nam w tym przypadku niezbędne. Poza instalacjami firma budowlana zajmująca się aranżacją poddasza, taka jak Finisz Marcin Szot, oprócz typowych prac adaptacyjnych, powinna liczyć się również z działaniami mającymi na celu wykonanie docieplenia poddasza, a także montażem okien dachowych lub wzmocnieniem konstrukcji dachu, ewentualnie stropu.

Adaptacja zgodnie z prawem

Konieczność zgłoszenia remontu do starostwa powiatowego występuje w sytuacji, gdy prace adaptacyjne będą realizowane w domu szeregowym, w zabudowie bliźniaczej lub w domu wielokondygnacyjnym. W takim przypadku przebudowa poddasza, wiążąca się z ingerencją w konstrukcję i wygląd budynku, np. wzmocnienie stropu, zmiana więźby, budowa lukarny, wstawienie okna, wymaga zachowania tych samych procedur, co przy budowie domu. Jeśli chcemy wprowadzić zmiany w wyglądzie budynku, w jego układzie obciążeń, instalacjach, bezpieczeństwie pożarowym, musimy mieć zatwierdzony projekt architektoniczny przebudowy wraz z odpowiednimi uzgodnieniami, do których należy zaliczyć przede wszystkim pozwolenie na budowę, a w przypadku obiektów zabytkowych – zgodę konserwatora. Planując zagospodarowanie strychu w domu wielorodzinnym, którego nie jesteśmy wyłącznym właścicielem, musimy mieć na to zgodę wszystkich współwłaścicieli tej nieruchomości.

Organizacja przestrzeni na poddaszu to proces, który trzeba dokładnie zaplanować oraz przemyśleć. Różnego rodzaju procedury oraz ograniczenia (wynikające między innymi ze skosów), wymagają od nas odpowiedniego zaprojektowania przestrzeni. Oryginalne kształty poddasza dodają jednak wnętrzu charakteru, któremu trudno się oprzeć.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz