Pomniki, obiekty

Pomnik Condotiera Colleoniego
Szczecin, pl. Lotników 4/5
Pomnik Bartolomeo Colleoniego to kopia pomnika znajdującego się w Wenecji. Oryginalną rzeźbę odsłonięto w 1496 r. i natychmiast uznano za dzieło wybitne, idealnie urbanistycznie wkomponowane w zabudowę. Był to trzeci publiczny konny pomnik w nowożytnej Europie. Przedstawia cieszącego się największym szacunkiem włoskiego kondotiera na usługach Mediolanu i Wenecji. Kopia powstała dla utworzonego w 1913 r. szczecińskiego Muzeum Miejskiego. Pomnik w 1948 r. został wywieziony do Warszawy, skąd powrócił w 2002 roku.
Pomnik Kolejarza
Szczecin, K. Kolumba
Pomnik Kolejarza wita wszystkich, którzy przyjeżdżają do Szczecina koleją. Usytuowany jest na wprost Dworca Szczecin Główny przy ul. Kolumba. Znajduje się w bliskiej odległości rzeki Odry. Rzeźba została odsłonięta w 1964 roku. Autorem pomnika jest szczeciński artysta Ryszard Chachulski. Przedstawia ona postać kolejarza-zwrotniczego podczas pracy. Pomnik ma 3,20 m wysokości. W 2001 r. odnowiono go.
Pomnik Kornela Ujejskiego
Szczecin, pl. Zwycięstwa.
Pomnik Kornela Ujejskiego znajduje się na skwerze pomiędzy Bramą Portową a Placem Zwycięstwa. Pomnik pierwotnie odsłonięto w 1901 r. we Lwowie, przed Kasynem Miejskim. Po wkroczeniu do Lwowa Rosjan w 1944 r. został zdjęty i w 1950 r. przekazany Polsce. W 1956 r. przeniesiono go do Szczecina. Oficjalne odsłonięcie pomnika nastąpiło dopiero w 2006 r., w 105. rocznicę lwowskich uroczystości. Jest to popiersie z brązu, autorstwa znanego lwowskiego rzeźbiarza - Antoniego Popiela. Na granitowym cokole znajduje się brązowa lira z rozerwanymi kajdanami, symbolizująca wyzwalającą moc poezji, na tle tytułowej stronicy Chorału autorstwa Ujejskiego.
Pomnik Króla Maciusia I
Szczecin, Obrońców Stalingradu
Pomnik Króla Maciusia I stoi tuż przy Szkole Podstawowej nr 54. Upamiętnia znanego polskiego pedagoga - Janusza Korczaka. Przedstawia postać chłopca ustawionego na wysokim, betonowym cokole - króla Maciusia I. Bohater powieści Janusza Korczaka ukazany jest w pozycji stojącej, z lekko opuszczoną głową, wzrokiem wpatrzonym w trzymanego w dłoniach słowika. Umieszczone są tu dwie tabliczki - jedna z napisem: "Król Maciuś I", druga: "Januszowi Korczakowi, Wychowawcy i Przyjacielowi Młodzieży 1961". Autorem projektu jest szczeciński artysta, Mieczysław Welter. Pomnik odsłonięto w Dzień Dziecka w 1961 roku.
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
Szczecin, al. Wojska Polskiego
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego umieszczony przy Placu Szarych Szeregów, pomiędzy al. Wojska Polskiego i ul. Wielkopolską, powstał z inicjatywy szczecińskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Józefa Piłsudskiego. Projektantem i wykonawcą pomnika jest Bohdan Ronin-Walknowski, odlewu dokonano w Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia", a wykonawcą całości otoczenia był Wydział Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego w Szczecinie. Pomnik został odsłonięty w 2000 roku. Brązowe popiersie, wysokie na prawie 1 m, stoi na cokole z czerwonego granitu o wysokości 2,2 metrów. Od przodu znajduje się napis "Józef Piłsudski 1867-1935".
Pomnik Marynarza-Sternika
Szczecin, al. Jana Pawła II
Pomnik Marynarza-Sternika przy kole sterowym, wg projektu Ryszarda Chachulskiego, został odsłonięty w 1980 roku. Stoi przy odcinku al. Jana Pawła II, zwanym popularnie przez mieszkańców Szczecina Aleją Fontann. Brązowa postać Marynarza-Sternika z podniesionym kołnierzem munduru wykonana została z blachy miedzianej na betonowym cokole, oblicowanym szaro-granitowymi płytkami.
Pomnik Samarytanina
Szczecin, Unii Lubelskiej
Rzeźba Miłosiernego Samarytanina autorstwa Georgesa Morina znajduje się przed budynkiem Państwowego Szpitala Klinicznego nr 1. Na betonowym cokole stoi wykonany z piaskowca, wysoki na ok. 3 m pomnik przedstawiający nagiego mężczyznę, podtrzymującego chorego siedzącego na koniu. Powstał prawdopodobnie pod koniec lat 30. XX w., najprawdopodobniej w związku z otwarciem w 1938 r. Szpitala Luftwaffe, który był jednym z największych przedwojennych osiągnięć w dziedzinie budownictwa tego typu obiektów.
Pomnik Tym, którzy nie powrócili z morza
Szczecin, ul. Okólna
Pomnik "Tym, którzy nie powrócili z morza" znajduje się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Pomnik pomyślany został jako wspólna mogiła tych, których szczątki spoczęły na dnie morskim. Za pomnikiem przytwierdzono mosiężne tabliczki, poświęcone poszczególnym statkom, które zatonęły przez wszystkie powojenne lata. Od lat pod pomnikiem odbywają się inauguracje roku akademickiego Akademii Morskiej, a także rozpoczynają się doroczne Dni Morza. W dzień Wszystkich Świętych studenci Akademii Morskiej zaciągają tu warty honorowe, a w okolicznych alejkach prowadzą kwestę na utrzymanie pomnika.
Pomnik z Kotwicą
Szczecin, Plac Tobrucki
Pomnik-fontanna powstał wg projektu Manzla i został odsłonięty w 1898 r. w obecności cesarza Wilhelma II. W części dziobowej siedział Hermes, bóg kupców i złodziei, a wokół umieszczono morskie potwory i dwóch tytanów. Woda spływała kaskadowo po głazach. Pod koniec II wojny światowej fontanna została zdemontowana i przepadła bez wieści. Obecnie zastępuje ją Pomnik z Kotwicą, stojący na tym samym cokole. Jest to ustawiona pionowo kotwica okrętowa. Trwa zbiórka pieniędzy, aby przywrócić dawny wygląd obiektu.
Ptaki Hasiora
Szczecin, Juliana Fałata
Ptaki Hasiora to rzeźba plenerowa usytuowana w szczecińskim Parku Kasprowicza. Jest to jeden z bardziej interesujących obiektów rzeźbiarskich w mieście. Twórca, Władysław Hasior, który żył w latach 1928-1999, był jednym z najzdolniejszych uczniów Andy'ego Warhola. Uważany jest powszechnie za pioniera asamblażu w Polsce. Zatytułował swoje dzieło "Ogniste Ptaki". Rzeźba została wykonana w 1975 roku. Podobno rajskie ptaki mają przynieść szczecinianom szczęście i radość.