Pomniki, obiekty

Cmentarz Centralny
Cmentarz Centralny
Szczecin, Ku Słońcu 125a
Cmentarz Centralny w Szczecinie to największy cmentarz w Polsce, trzeci w Europie i jeden z największych na świecie. Otwarto go w 1901 r., zbudowany został w oparciu o projekt Wilhelma Meyera-Schwartaua. Przebudowy dokonano w 1918 r., a kierował nią Georg Hannig. Cmentarz wzorowano na nekropoliach w Hamburgu i Wiedniu. Od początku jego istnienia pochowano tu ponad 300 tys. zmarłych. Cmentarz odchodzi od wyglądu standardowych miejsc tego typu, zbliżając się bardziej do parku-ogrodu. Jest pod tym względem jedną z piękniejszych nekropolii na świecie.
Fontanna Multimedialna
Fontanna Multimedialna
Szczecin, pl. Teatralny
Fontanna Multimedialna została otwarta w 2011 roku. Obiekt wart jest 3,5 mln zł. Zajmuje powierzchnię 350 m². Przypomina swoim wyglądem klawiaturę fortepianu, z kamiennymi płytami w roli klawiszy. 35 komputerowo sterowanych dysz wyrzuca wodę na wysokość 1,5 m, gdzie jest podświetlana przez ledowe reflektory. W tle gra muzyka skomponowana przez Piotra Klimka. Spektakl woda - światło - dźwięk obejrzeć można codziennie o 21:30, trwa on 25 minut.
Galeria Kaskada
Galeria Kaskada
Szczecin, al. Niepodleglośći 36
Galeria Kaskada została zbudowana w 2011 r. na miejscu gmachu stojącego tu w latach 1889-1981. Przez lata pełnił on różne funkcje, mieszcząc w swoich pomieszczeniach sklepy, restauracje, kawiarnie, urzędy, a także oferując mieszkania na wynajem. Był wyposażony w sale bilardowe, lokale rozrywkowe itp. W 1981 r. miał miejsce tragiczny pożar, który pochłonął 14 ofiar, w tym 6 dzieci. Dopiero w 2011 r. zdecydowano o postawieniu tu Galerii Kaskada. W trakcie prac nad fundamentami odkryto pozostałość muru z XVIII w. - jest on obecnie dostępny do oglądania we wnętrzu Galerii.
Kompleks PAZIM
Kompleks PAZIM
Szczecin, pl. Rodła 8
Kompleks PAZIM został zaprojektowany przez Miljenkę Dumencica. Zbudowano go w 1992 roku. Wysoki na 92 m budynek (z masztem 128 m) jest jednym z najnowocześniejszych w mieście. Mieszczą się tu siedziby wielu firm, ale decydowanie większą część budynku - popularnie zwanego Termosem - zajmuje Polska Żegluga Morska. Na ostatnim, 22. piętrze znajduje się słynna kawiarnia Cafe 22, z której rozpościera się wspaniały widok na Szczecin.
Pomnik Anioł Wolności
Pomnik Anioł Wolności
Szczecin, pl. Solidarności
Pomnik Anioł Wolności upamiętnia wydarzenia grudniowe z 1970 r., kiedy to w wyniku wystąpień robotników na ulicach Szczecina zginęło 16 osób. Pomnik przedstawia anioła stojącego na łodzi, który wyłaniając się spod ziemi łamie betonowe płyty. Na wyciągniętych przed sobą rękach trzyma koronę cierniową. Dodatkowo przy rzeźbie ustawiono pamiątkowe tablice z nazwiskami ofiar Grudnia'70, metryką pomnika oraz nazwiskami inicjatorów budowy. Autorem pomnika jest Czesław Dźwigaj. Osłonięcia dokonano w 2005 r., w rocznicę 25-lecia "Solidarności".
Pomnik Czynu Polaków
Pomnik Czynu Polaków
Szczecin, Juliana Fałata
Pomnik Czynu Polaków znajduje się w Parku Kasprowicza, vis-à-vis Jasnych Błoni. Zaprojektowany został przez Gustawa Zemłę, a odsłonięty w 1979 roku. Miał on być wyrazem szacunku i podziękowania społeczeństwu Szczecina za odbudowanie i rozbudowę miasta w ciągu 35 lat od zakończenia II wojny światowej. Składają się na niego trzy stalowe orły, podrywające się do lotu. Monumentowi nadano nazwę Pomnik Czynu Polaków, by uczcić walkę, pracę i naukę dla ojczyzny trzech pokoleń Polaków: polonii szczecińskiej sprzed II wojny światowej, pionierom powojennego Szczecina i pokoleniu rozbudowującemu miasto. Wysokość Pomnika to 22,5 m, rozpiętość skrzydeł orłów wynosi 6,5 m, zaś ich waga - 60 ton.
Pomnik Jana Pawła II
Pomnik Jana Pawła II
Szczecin, al. Jana Pawła II
Spiżowy pomnik Jana Pawła II został odsłonięty i poświęcony w 1995 r. w miejscu, w którym papież odprawił mszę świętą podczas swojej wizyty w Szczecinie w 1987 roku. Na cokole wyryty jest napis "Wypłyń na głębię" oraz trzy daty: data urodzenia, data śmierci oraz dzień, w którym Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Po śmierci Jana Pawła II w 2005 r. pomnik na Jasnych Błoniach stał się miejscem, gdzie gromadziły się tłumy szczecinian, by oddać hołd zmarłemu. W rocznicę śmierci papieża pod pomnikiem odbywają się uroczystości o charakterze religijnym i artystycznym.
Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej
Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej
Szczecin, Plac Lotników
Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej został odsłonięty w 1950 roku. Upamiętnia 5. rocznicę wkroczenia wojsk radzieckich do Szczecina. Jest to obelisk z żelbetu, obłożony płytami z piaskowca, wznoszący się na wysokość 17 metrów. Umocowano na nim nadnaturalnej wielkości rzeźby robotnika i żołnierza trzymających się za ręce. Na bokach obelisku znajdują się herby miast pomorskich (Elbląga, Gdańska, Gdyni, Kołobrzegu, Szczecina, Tolkmicka, Ustki) z datami wyzwolenia. Projekt wykonał Stanisław Rudzik, a dekorację rzeźbiarską - Józef Starzyński. Do 1992 r. na szczycie była umocowana czerwona gwiazda.
Posąg Flory
Posąg Flory
Szczecin, pl. Orła Białego 8
Posąg Flory jest usytuowany na Placu Orła Białego. Posąg został wykonany z saksońskiego piaskowca ok. 1730 r. przez rzeźbiarza Johanna Georga Glumego. Autorem barokowego projektu był Johann Konrad Koch. to posąg przedstawia postać Flory, rzymskiej bogini urodzaju i wiosny, trzymającej kosz kwiatów. Towarzyszą jej dwa kupidyny: jeden wspinający się po rogu obfitości, drugi układający kwiaty w koszu. Wcześniej pomnik wieńczył attykę Pałacu pod Globusem. W 1953 r. dokonano renowacji pomnika i ustawiono go na skraju Parku Żeromskiego, a w 1991 r. trafił na obecne miejsce.
Statki białej floty
Statki białej floty
Szczecin, Wały Chrobrego
Pierwszym polskim statkiem przeznaczonym do żeglugi turystyczno-wycieczkowej był parowiec "Gdańsk", zbudowany w stoczni w Gdańsku. W 1927 r. w Tczewie, w obecności ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz żony i córek marszałka Józefa Piłsudskiego, podniesiono na nim polską banderę. Statki te, w odróżnieniu od innych polskich jednostek marynarki handlowej malowanych na czarno, były całe białe. W Szczecinie nadal oferowane są rejsy wycieczkowe, czarterowe, okolicznościowe oraz inne imprezy na wodzie. Statki białej floty stanowią stały element krajobrazu pięknych nabrzeży zlokalizowanych u podnóży Wałów Chrobrego w Szczecinie.