O Opolu

Opole znajduje się w południowo-zachodniej części kraju na Nizinie Śląskiej. Jest jednym z najstarszych miast w kraju i jednocześnie stolicą województwa opolskiego. To również największy ośrodek nauki, kultury i przemysłu w tym regionie. Przez miasto płynie Odra, czyli druga co do wielkości polska rzeka.

W mieście prężnie rozwijają się przedsiębiorstwa z różnych branż. Bogata jest również oferta edukacyjna, działają tu zarówno uczelnie państwowe, jak i prywatne.

Opole to propozycja dla osób, które szukają rozrywki na najwyższym poziomie. Działają tutaj liczne teatry, kina, muzea, galerie sztuki, poza tym mieści się tu też słynna Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera. Cyklicznie odbywa się święto wszystkich miłośników muzyki, czyli Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej.

Dowiedz się więcej o Opolu

Historia

Opole to jedno z najstarszych polskich miast, a jego nazwa wzięła się od plemienia Słowian. Zgodnie z tym jak notuje "Geograf Bawarski", historia miasta rozpoczęła się w 845 roku. Wtedy po raz pierwszy pojawiły się wzmianki o istnieniu grodu oraz plemienia, które nazywane było Opolanami. Kazimierz I Opolski nadał Opolu prawa miejskie.

W XVI wieku miasto dostało się w ręce Habsburgów, w kolejnych wiekach przeszło we władanie Szwedów, a później Wazów. W 1741 roku na teren Opola weszły wojska pruskie, a rok później miasto wraz ze Śląskiem przeszło pod panowaniem Prus. W czasie wojny siedmioletniej miasto zajęli Austriacy oraz Rosjanie.

W pierwszej połowie XIX utworzone zostało pierwsze połączenie kolejowe z Wrocławiem, co wpłynęło na rozwój miasta. Okres drugiej wojny światowej to czasy funkcjonowania obozów pracy przymusowej, a po zakończeniu wojny do Opola zostali sprowadzeni polscy wysiedleńcy zza Buga.

Od lat 50. XX wieku Opole stało się stolicą województwa opolskiego, a jednym z ważnych dla miasta wydarzeń była organizacja Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Dziś miasto nieustannie się rozwija.

Ludność

Według danych Głównego Urzędu Statycznego w Opolu mieszka 128 200 mieszkańców. Z miastem związanych jest wiele osobistości świata filmu, muzyki i literatury, m.in. poeci Jan Kasprowicz oraz Tomasz Różycki, piosenkarz Michał Bajor oraz aktor Krzysztof Pieczyński.

Kultura

W ofertach biur podróży Opole często prezentowane jest jako stolica polskiej piosenki. Organizowane są tu różne imprezy, z których najbardziej znany jest Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Wydarzenie organizowane jest od 1963 roku i odbywa się cyklicznie, najczęściej w czerwcu. Wśród nagród warto wymienić Karolinki, czyli nagrody imienia Anny Jantar, które przyznawane są za pierwsze miejsce w konkursie Debiutów.

Odbywa się tu także Songwriters Festival, który określany jest najintymniejszym festiwalem muzycznym w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowani są autorzy piosenek polskich i zagranicznych, w tym również debiutujący twórcy. Poza tym w mieście cyklicznie odbywają się m.in. Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Drumfest, Opolski Festiwal Teatru Lalek, Opolska Jesień Literacka czy Opolska Noc Kabaretowa.

W Opolu mieszczą się również ciekawe teatry, m.in. Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Akademicki Teatr Tańca, a także znana Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera.

W mieście prężnie działają muzea oraz galerie sztuki. Jednym z najstarszych muzeów jest Muzeum Śląska Opolskiego, które istnieje już od końca XVIII. Szczególnie warte odwiedzenia jest otwarte w 2016 roku Muzeum Polskiej Piosenki, w którym prezentowane są obszerne zbiory dotyczące polskiej muzyki oraz Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. W muzeum można poznać dzieje polskiej piosenki od lat 20. XX aż do czasów współczesnych.

Klimat

Klimat Opola jest umiarkowany. Statystycznie najcieplejsze miesiące to miesiące wakacyjne, czyli lipiec i sierpień. Najniższe temperatury panują w styczniu. Najwięcej opadów notuje się w maju, czerwcu oraz lipcu.

Architektura

Zwiedzanie miasta można rozpocząć od zobaczenia opolskiego rynku. Co ciekawe, jego układ nie zmienił się od XIII wieku. Wrażenie robią urokliwe kamienice oraz wyróżniający się ratusz. To tutaj możemy przejść się Opolską Aleją Gwiazd, na której można podziwiać nazwiska znanych wokalistów i wokalistek.

Nieopodal znajdują się zabytkowe kościoły, m.in. Katedra Św. Krzyża oraz kościół Franciszkanów. Kościół katedralny Świętego Krzyża to świątynia, która wpisana jest do rejestru zabytków województwa opolskiego. XV-wieczna budowla była wielokrotnie przebudowywana. Wieże kościoła robią wrażenie, świątynia jest w końcu najwyższym budynkiem w całym mieście. We wnętrzach można podziwiać obraz Matki Boskiej Opolskiej.

Z rynku spacerem można przejść się wzdłuż Placu Wolność do Mostu Groszowego. Nad Kanałem Młynówka można podziwiać tzw. Opolską Wenecję. Warto odwiedzić to miejsce wieczorami, gdy kamieniczki są podświetlone i nie ma tłoku. Właśnie wtedy poczujemy niepowtarzalny klimat.

Każdy, kto odwiedza Opole, powinien wybrać się na Skwer Artystów. W otaczającą zieleń zostały wkomponowane pomniki i ławki z podobiznami artystów związanych z Opolem oraz opolskim festiwalem muzycznym.

Opole to nie tylko zabytkowa architektura. Atrakcją dla dzieci będzie Wyspa Bolko, na które znajdziemy opolskie ZOO. Latem wyspa to świetne miejsce na piknik lub rodzinny spacer.

Gospodarka

Opole to miasto, w którym działają liczne zakłady przemysłowe związane z przemysłem budowalnym, maszynowym, motoryzacyjnym, spożywczym, a także z branży IT. Istnieje tu Park Naukowo-Technologiczny, w którym nauka spotyka się z biznesem. Wdrażane są nowe pomysły i rozwiązania technologiczne. To świetne warunki dla rozwoju nie tylko miasta, ale także całego regionu. Opole to również miejsce, w którym rozwinął się handel. Prężnie działają tu sieci sklepów i galerii handlowych.

Mapa / dzielnice

Granice miasta zmieniały się na przestrzeni lat. Przed II wojną światową do Opola dołączono Zakrzów, Półwieś i Szczepanowice. W latach 50.,60. i 70. XX wieku dołączone zostały jeszcze inne pobliskie wsie, a w 2017 roku granice miasta powiększyły kolejne miejscowości. Obecnie miasto podzielone jest na dzielnice i osiedla.