Artykuł sponsorowany

Wszystko o cytologii

Wszystko o cytologii

Cytologia jest jednym z najważniejszych badań, jakiemu regularnie powinna poddawać się każda dorosła kobieta. Jest bezbolesna i trwa kilka minut, a pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych.

Co to jest cytologia?

Cytologia jest badaniem przesiewowym wykonywanym w kierunku raka szyjki macicy. Dzięki niemu lekarz może precyzyjnie ocenić stan szyjki macicy i wykryć niebezpieczne zmiany nowotworowe. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że wykrycie tych zmian na wczesnym etapie daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie. Cytologia to nie tylko diagnozowanie raka szyjki macicy, ale także stanu zapalnego, nadżerki lub infekcji brodawczaka ludzkiego. Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut. Do pochwy lekarz wprowadza wziernik, a następnie za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera próbkę śluzu oraz złuszczonego nabłonka. Wymaz pobierany jest z tarczy oraz kanału szyjki macicy. Próbkę nanosi się na specjalne szkiełko, gdzie utrwala się je odpowiednimi odczynnikami, a następnie przekazuje się do laboratorium w celu wykonania analizy.

Kiedy wykonać pierwszą cytologię i jak często ją powtarzać?

Zaleca się wykonanie cytologii od razu po rozpoczęciu współżycia. Jeśli kobieta nie jest aktywna płciowo i nie ma żadnych problemów zdrowotnych w tym kierunku, pierwszą cytologię powinna wykonać ok. 25 roku życia. Regularne wykonywanie badania cytologicznego jest obowiązkiem każdej kobiety, która chce dbać o swoje zdrowie. Według zaleceń lekarzy, cytologię powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku. Kobiety między 25 a 59 rokiem życia co trzy lata mogą skorzystać z bezpłatnego badania cytologicznego. Zalecana częstotliwość wykonywania cytologii zależna jest od indywidualnej sytuacji każdej kobiety. Wskazaniem do badania nawet co pół roku jest znajdowanie się w grupie zwiększonego ryzyka, czyli w sytuacji, gdy w rodzinie występował nowotwór szyjki macicy, pacjentka jest nosicielem wirusa HPV, często zmienia partnerów seksualnych lub przyjmuje leki obniżające odporność.

Wiarygodny wynik

– W uzyskaniu wiarygodnego wyniku cytologii duże znaczenie ma termin, w jakim zostanie ono wykonane. Najwcześniej próbki można pobrać 4 dni po miesiączce i nie później niż 4 dni przed planowaną kolejną. Najlepszy jest termin między 10 a 19 dniem cyklu. Badanie lepiej przesunąć, jeśli mamy infekcję. Na kilka dni przed planowanym badaniem nie można stosować środków dopochwowych ani wykonywać żadnych zabiegów w okolicach pochwy i szyjki macicy, jak np. irygacje. Na 24h przed badaniem należy także powstrzymać się od współżycia, bowiem może to zafałszować uzyskany wynik powiedział dr n. med. Robert Boroń, ginekolog z dużym doświadczeniem. 
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz