Artykuł sponsorowany

USG w medycznym standardzie

USG w medycznym standardzie

Medycyna jest nauką, która rozwija się systematycznie od kilkuset lat, bazując jeszcze na dokonaniach i wiedzy uzdrowicieli ludowych od czasów prehistorycznych. W tej wyjątkowej dziedzinie od czasu do czasu pojawiają się odkrycia przełomowe, zmieniające oblicze diagnostyki i leczenia.


Ultrasonograf w diagnostyce medycznej

Kiedy Wilhelm Conrad Röntgen 8 listopada 1895 roku odkrył nowy typ promieniowania elektromagnetycznego, znany jako promienie X, diametralnie zmienił oblicze medycyny, a zwłaszcza możliwość nieinwazyjnego rozpoznawania zmian wewnętrznych organizmu. Niemiecki fizyk doczekał się Nagrody Nobla, z pewnością zasłużonej. Nagrody nie otrzymali wprawdzie twórcy pierwszego ultrasonografu, ale ich dokonanie miało nie mniejsze znaczenie niż aparat do prześwietleń. USG wprowadzono do szpitali na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, wykorzystując je przede wszystkim do diagnozowania przebiegu ciąży i rozwoju płodu. Obrazowanie ruchu zastawek serca po raz pierwszy wykonali Szwedzi w 1954 roku, a pierwsze badanie z efektem Dopplera przeprowadzono w kolejnym roku w Japonii.


Zasada działania ultrasonografu opiera się na przepływie fal ultradźwiękowych, które są całkowicie obojętne dla ludzkiego organizmu, dlatego sprawdzają się przy diagnostyce płodu. Dzięki przyjętej jednakowej prędkości fal we wszystkich tkankach możliwe jest obliczanie odległości fali wychwytywanej przez odbiornik. Ultrasonograf wyposażony jest w specjalną głowicę posiadającą kilkaset kryształów piezoelektrycznych, za pomocą której wykonuje się badanie. Obraz widoczny na monitorze jest interpretowany przez lekarza i może też zostać wydrukowany. Zjawisko odbijania fali pozwala dziś na diagnozowanie wielu różnych schorzeń i nieprawidłowości w układach organizmu.


Zastosowania ultrasonografu

Pomimo że badanie USG kojarzy się przede wszystkim z gabinetem ginekologicznym i zalecanymi okresowymi badaniami rozwoju płodu, ten praktyczny aparat bywa też podstawą diagnostyki w wielu innych obszarach medycyny. USG znajduje się w standardzie usług medycznych wielu przychodni. Przykładowo Prywatna przychodnia lekarska. Gabinet USG oferuje szeroki wachlarz badań połączonych z konsultacjami lekarskimi, dzięki czemu możliwe jest natychmiastowe zinterpretowanie wyniku i wskazanie dalszego postępowania. Badania ultrasonografem stosuje się między innymi w endokrynologii, do badania aktywności tarczycy oraz do wykrywania zmian nowotworowych w profilaktyce raka piersi i sutka oraz narządów rodnych, a u mężczyzn – moszny i gruczołu krokowego.


Ultrasonograf ma jeszcze szersze zastosowanie, bowiem wykorzystuje się go w kardiologii, gdzie pełni istotną rolę w diagnozowaniu i kontroli pracy serca. Interesującą i zarazem bardzo przydatną metodą jest ultrasonografia inwazyjna, polegająca na badaniu wewnętrznym naczyń, pozwalająca na kontrolę „od środka” przepustowości naczyń wieńcowych i serca podczas leczenia i diagnozowania chorób układu krążenia. Inne badania USG to między innymi badanie stawów, ścięgien i mięśni, ślinianek, węzłów chłonnych, jamy brzusznej i układu moczowego, a także badania dopplerowskie żył i tętnic, a w przypadku niemowląt – badanie USG mózgu i stawów biodrowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz