Artykuł sponsorowany

Szczepienie przeciw wirusowi HPV

Szczepienie przeciw wirusowi HPV

Każdego roku tysiące kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy. Wielu z tych śmierci można zapobiec, jeśli w porę wdroży się odpowiednie działania profilaktyczne. Sprawdź, jak groźny jest wirus HPV oraz jak ważne są szczepienia przeciw niemu.

Podstawowe informacje

Wielu ludzi jest nosicielami wirusa HPV, i nawet o tym nie wiedząc – zaraża swoich partnerów. HPV jest odmianą wirusa brodawczaka ludzkiego, który przenosi się podczas kontaktów intymnych. Stosowanie prezerwatyw nie chroni przed zarażeniem się. Wirus HPV pojawia się coraz częściej, prowadząc do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych, ponieważ wywołuje brodawki genitalne oraz m.in. raka szyjki macicy. Zakażenie następuje najczęściej na samym początku aktywności intymnej. Badania oraz liczne statystyki wskazują, że choroba występuje najpowszechniej u osób młodych, między 18 a 30 rokiem życia. Na świecie żyje ponad 600 milionów ludzi, którzy zostali zakażeni wirusem HPV, to zatrważające liczby, dlatego warto bardzo wcześnie przemyśleć zabezpieczenie się przed zachorowaniem.

Szczepienia przeciw wirusowi HPV

Szczepienie przeciw HPV to najskuteczniejsza metoda profilaktyczna. Przed zarażeniem się chronią specjalne szczepionki, które powstały po przeprowadzaniu licznych badań nad wirusem brodawczaka ludzkiego. Są one bardzo skuteczne i chronią przed zarażeniem, mimo kontaktu seksualnego z nosicielem.

Szczepionki przeciw HPV podaje się w trzech dawkach w odpowiednich odstępach czasowych. Mają formę zastrzyku. Ważne jest, aby kobieta została zaszczepiona przed rozpoczęciem współżycia, kiedy nie było jeszcze zagrożenia zarażenia. Lekarze radzą, że najlepszym wiekiem na przyjęcie szczepionki jest granica między 10 a 15 rokiem życia, ponieważ w tym okresie przeciwciała formują się najkorzystniej.

Polska jest jednym z nielicznych krajów Europy, w którym szczepienia nie są refundowane i trzeba wykonywać je prywatnie.

Zdaniem eksperta

Liczne badania nad wirusem HPV wykazują, że jego nosicielem jest co drugi mężczyzna, choć często o tym nie wie. Jedna trzecia zachorowań na raka szyjki macicy kończy się śmiercią. Można temu zapobiec, stosując szczepienie ochronne u dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia. Nie popadajmy jednak w panikę, samo zarażenie się wirusem HPV nie oznacza jeszcze poważnej choroby, w 80% przypadków infekcja przebiega bezobjawowo i samoistnie ustępuje. Zaledwie u 20% zarażonych kobiet pojawiają się zmiany nowotworowe – powiedział Dariusz Kaźmierczak, ginekolog z wieloletnim doświadczeniem. 
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz