Artykuł sponsorowany

Jak przebiega i na czym polega badanie cytologiczne?

Jak przebiega i na czym polega badanie cytologiczne?

Cytologię każda aktywna seksualnie kobieta powinna wykonywać przynajmniej raz na trzy lata. Nie każda jednak stosuje się do tego zalecenia, unikając badania ze względu na strach czy brak czasu. W rzeczywistości to bardzo prosty test, który może nawet uratować nasze życie. Jak wygląda cytologia? Czy jest bolesna? Dlaczego tak ważne jest jej regularne wykonywanie? Odpowiadamy.

Cytologia – kiedy wykonać?

Cytologia jest przede wszystkim badaniem profilaktycznym, pozwalającym rozpoznać raka szyjki macicy. Ten prosty test umożliwia wykrycie choroby w bardzo wczesnym stadium, dzięki czemu jest ona w pełni uleczalna w znacznej większości przypadków. Dzięki cytologii dowiesz się również, czy jesteś nosicielką wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który dotyka nawet 75% aktywnych seksualnie kobiet i zwiększa ryzyko powstawania nowotworu w szyjce macicy. Pierwszą cytologię należy wykonać najpóźniej w 3 lata po rozpoczęciu współżycia płciowego lub w wieku 20-25 lat – nawet jeśli kobieta nie jest jeszcze aktywna seksualnie. Badanie cytologiczne lekarz może zlecić również w celu diagnostyki stanu nabłonka pochwy, określenia terminu owulacji czy kontroli leczenia nadżerek. Cytologię wykonuje się również w ciąży.

Jak wygląda badanie cytologiczne?

Cytologia jest bardzo szybkim i rutynowym badaniem. Istotne jest tu odpowiednie przygotowanie pacjentki. Ma to zapewnić miarodajny wynik. Powinno się przeprowadzać je między 4. dniem po zakończeniu menstruacji a 4. dniem przed jej rozpoczęciem. U kobiet miesiączkujących „książkowo” najlepszym okresem jest więc czas między 10 a 20 dniem cyklu. Do cytologii nie powinno się przystępować, jeśli podejrzewamy infekcję (a więc występuje swędzenie, pieczenie czy upławy). Dwa dni przed badaniem nie powinno się stosować żadnych środków dopochwowych, zabronione jest też współżycie czy wykonywanie badania ginekologicznego.

Cytologia nie jest bolesna, aczkolwiek kobieta może odczuwać lekki dyskomfort. Ważne, aby się rozluźnić i zaufać ginekologowi. Jeśli lekarz jest delikatny i przyjazny, a takimi cechami odznacza się na przykład przyjmujący w Piszu w województwie warmińsko-mazurskim Boroń Robert, dr n. med. ginekolog położnik, to odbywa się ona błyskawicznie i bezboleśnie.

Badanie cytologiczne wykonuje się na fotelu ginekologicznym. Lekarz wprowadza do pochwy wziernik, a następnie specjalną szczoteczkę, przypominającą trójząb, którą pobiera wymaz. Cała wizyta trwać może nie więcej niż kilkanaście minut.

Cytologia – interpretacja wyników

Do niedawna wyniki badań cytologicznych zawierały informację o przynależności do jednej z pięciu grup cytologii. Obecnie zwykle opisuje się badania według klasyfikacji Bethesda, która pozwala na bardziej szczegółową charakterystykę. Jeśli w opisie pojawiają się sformułowania o nieprawidłowych lub podejrzanych komórkach, to wynik uznawany jest za nieprawidłowy, a pacjentka kierowana zostaje do dalszej diagnostyki. Taki wynik nie oznacza jednak nowotworu czy innego poważnego schorzenia. Patologiczne komórki często są samoistnie zwalczane przez organizm. Ważne, aby jak najszybciej podjąć uzupełniające badania i leczenie w konsultacji z ginekologiem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz