Artykuł sponsorowany

W jakim celu wykonuje się resuscytację noworodków?

W jakim celu wykonuje się resuscytację noworodków?

Poród to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego rodzica. Każdy z nich pragnie także, aby przebiegł on szybko i bez komplikacji, a ich dziecko przyszło na świat zdrowe. Niestety, w niektórych przypadkach nowonarodzone dziecko może mieć problem ze złapaniem pierwszego oddechu i konieczna jest szybka interwencja lekarska, która umożliwi mu prawidłowe oddychanie. Taki zabieg to właśnie resuscytacja.

Resuscytacja noworodka a odcięcie pępowiny

Zgodnie z wytycznymi European Resuscitation Cuncil, u nowonarodzonego dziecka pępowina powinna zostać zaciśnięta oraz odcięta po upływie minuty od jego przyjścia na świat. Czas ten umożliwia bowiem dostanie się wszystkich cennych składników z pępowiny do organizmu dziecka. W przypadku wcześniaków oraz dzieci wymagających resuscytacji wytyczne te często nie są jednak przestrzegane w szpitalach, gdyż priorytetem w tym wypadku jest ratowanie ich życia i zdrowia. Aby pozostawić nieodciętą pępowinę, dziecko musi być bowiem odpowiednio ułożone względem matki oraz pozostawać w bliskiej do niej odległości. Dlatego w wielu przypadkach pępowina jest odcinana wcześniej, niż jest zalecone, gdyż szpitale często nie dysponują odpowiednim sprzętem umożliwiającym przeprowadzenie resuscytacji noworodka z nieodciętą pępowiną. Standardowo zabieg resuscytacji przeprowadza się więc już od ocięciu pępowiny i oddzieleniu nowonarodzonego dziecka od matki. Współcześnie wprowadza się jednak bardziej nowoczesne metody i dokonuje resuscytacji za pomocą specjalnej aparatury, dystrybuowanej przez firmy zajmujące się dystrybucją sprzętu medycznego, jak np. Żak-Med.

Jak wykonuje się resuscytację u noworodka z nieodciętą pępowiną?

Nowoczesna medycyna jednak zaczyna stopniowo odchodzić od takiego schematu, gdyż za pośrednictwem pępowiny dziecko otrzymuje od matki tlen i inne substancje odżywcze. Z tego właśnie powodu resuscytacja przeprowadzana powinna być od razu po narodzinach dziecka, ale jeszcze przed ocięciem pępowiny. Nie jest to jednak proste, gdyż dziecko musi być umieszczone na właściwej wysokości, podobnej do tej, na której znajduje się jego matka, w odpowiedniej pozycji w stosunku do łożyska oraz w bliskiej odległości do matki. W tym celu umieszcza się noworodka na specjalnym urządzeniu, które posiada odpowiednią wysokość i pozwala na szybką interwencję lekarską oraz na zmniejszenie ryzyka niedotlenienia i innych powikłań okołoporodowych, które mogłyby pojawić się u dziecka. Takie umiejscowienie noworodka pozwala także na zachowanie bliskości z matką w pierwszych chwilach po narodzinach oraz uczestnictwo rodziców w zabiegu resuscytacji. Matka zwykle bardzo przeżywa bowiem rozłąkę ze swoim dzieckiem, zwłaszcza w tak krytycznym momencie, jaki stanowi pojawienie się u dziecka problemów z oddychaniem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz