Artykuł sponsorowany

Kiedy zdecydować się na rękawową resekcję żołądka?

Kiedy zdecydować się na rękawową resekcję żołądka?

Otyłość, zwłaszcza duża, poważnie rzutuje na powstawanie różnych chorób np. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, schorzenia stawów. Wiele osób stara się na własną rękę zrzucić nadmierną masę ciała, jednakże nie zawsze się to udaje. W sytuacji gdy nadprogramowych kilogramów jest już bardzo dużo, można pomyśleć o operacji, dzięki której możliwa stanie się redukcja masy ciała poprzez częściowe wycięcie żołądka.

Nowoczesna chirurgia otyłości to operacje żołądka, których celem jest zmniejszenie apetytu i uzyskanie uczucia sytości, nawet po przyjęciu małej ilości pokarmu. Po operacji uświadomionym Pacjentom udaje się dalej chudnąć.

Rękawowa resekcja żołądka

Dzięki tej operacji żołądek jest zmniejszony o około 75%, pozostawia się jedynie jego fragment tak, że staje się on cienką rurą. Objętość zmniejszonego żołądka to około 150 ml co nie pozwala Pacjentowi przyjmować jednorazowo dużych objętości pokarmu. Mniejsza ilość przyjmowanych porcji żywieniowych (kalorii) w pokarmie przyczynia się do trwałej, stopniowej utraty masy ciała.

Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem Pacjent jest szczegółowo informowany przez anestezjologa o szczegółach i zagrożeniach związanych ze znieczuleniem. Pacjent jest też informowany, że podczas zabiegu laparoskopowego (chirurgii minimalnie inwazyjnej) może jednak zaistnieć konieczność operowania w sposób tradycyjny, czyli poprzez tzw. klasyczne „otwarcie" jamy brzusznej.

U większości osób wykonanie rękawowej resekcji żołądka powoduje zadowalający spadek masy ciała. W pewnych przypadkach np. u osób niezmiernie otyłych (BMI powyżej 50), rękawowa resekcja żołądka może być pierwszym etapem, operacyjnego leczenia otyłości. Przed jak i po operacji Pacjent  powinien stosować się do zaleceń lekarza i zmienić nawyki żywieniowe. Operacja jest pierwszym krokiem w kierunku zmiany całego życia, począwszy od nawyków odżywiania.

Kto może się poddać takiej operacji?

Chirurgiczne leczenie otyłości, czyli operacje bariatryczne, to propozycja wyłącznie dla osób zmagających się z wielką otyłością, których BMI przekracza 35. Należy zgłosić się do bariatry. Tenże specjalista dokładnie ustali, czy konieczny jest zabieg, i jaki będzie najlepszy dla danego pacjenta. Może to być: balon żołądkowy, opaska na żołądek, omawiana wyżej rękawowa resekcja żołądka, by-pass żołądkowy lub wyłączenie żółciowo-trzustkowe.

Warto wiedzieć, że chirurgiczne leczenie otyłości umożliwia utratę wagi ciała nawet tym osobom, u których dieta nie przyniosła efektu. Istnieje oczywiście pewne ryzyko powikłań (do 5-8%), jednakże korzyści, które uzyskuje Pacjent w wyniku operacji - są bardzo duże.

Powierz swe zdrowie sprawdzonym Specjalistom. W Euromed. Centrum Medycznym dokonuje się diagnostyki i leczenia chorób przewodu pokarmowego. Realizuje się tu takie zabiegi. Zapraszamy!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz