Artykuł sponsorowany

Cytologia – badanie, które ratuje życie

Cytologia – badanie, które ratuje życie

Statystyki są nieubłagane – każdego dnia średnio pięć Polek umiera na raka szyjki macicy. Chorobie tej można jednak skutecznie zapobiec, regularnie poddając się badaniu cytologicznemu. Bezinwazyjne, bezbolesne, szybkie – badanie to powinno stać się obowiązkiem każdej kobiety. Czy rzeczywiście cytologia jest w stanie uratować życie? Sprawdź.

Cytologia – na czym polega badanie?

Cytologia jest badaniem, któremu można poddać się w niemal każdym gabinecie ginekologicznym, np. gabinecie, który prowadzi Kardzis Danuta, lek. med. w Gdańsku. Jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne.

Istotą badania cytologicznego jest pobranie wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Pobrany materiał umieszcza się na szkiełku, a następnie utrwala i przekazuje do analizy. Dokonuje jej wyspecjalizowany histopatolog, dlatego na wynik czeka się ok. 7 dni.

Badanie cytologiczne formą profilaktyki nowotworowej

Cytologia jest niepozornym badaniem, w którym skrywa się ogromny potencjał w zakresie profilaktyki nowotworowej. Jako że rak szyjki macicy w pierwszych fazach rozwija się bezobjawowo, regularnie wykonywane badanie pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości, tj. stany przednowotworowe. Dzięki temu lekarz ginekolog może podjąć skuteczne leczenie, które pozwala na wyeliminowanie komórek rakowych w obrębie szyjki macicy.

Warto podkreślić, że wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest całkowicie wyleczalny. Dlatego systematyczne poddawanie się cytologii jest w stanie niejednokrotnie uratować  życie. Jeśli badanie przeprowadzone byłoby, gdy choroba zacznie dawać niepokojące objawy, na skuteczne leczenie może już być za późno.

Cytologia – raz na 1-2 lata

Badanie cytologiczne zaleca się wykonywać raz na 1-2 lata – w zależności od poprzednio otrzymanego wyniku. Jeżeli w pobranym wymazie nie były widoczne żadne niepokojące zmiany, wówczas lekarz ginekolog może zalecić powtórzenie badania za dwa lata. Jeżeli natomiast wyniki nie były jasne, zwykle kolejna cytologia wykonywana jest w odstępach sześciomiesięcznych – po zakończeniu wprowadzonego leczenia.

Chociaż szczyt zachorowań przypada na 45.-59. rok życia, rak szyjki macicy może rozwinąć się bez względu na wiek. Dlatego ważne jest, by badanie cytologiczne wykonywać regularnie – pierwsze już w momencie rozpoczęcia współżycia lub po ukończeniu 25 lat (gdy kobieta nie ma jeszcze za sobą inicjacji seksualnej), a kolejne zgodnie z zaleceniami lekarza.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz