Artykuł sponsorowany

Charakterystyka badań histopatologicznych

Charakterystyka badań histopatologicznych

Badania histopatologiczne mają na celu ocenę i diagnozę zmian nowotworowych w tkankach naszego organizmu. To mikroskopowe badania materiału cytologicznego, skuteczniejsze niż znana nam powszechnie cytologia. Pozwala bowiem na przestrzenną ocenę zmian chorobowych. Ważne jest, by przed wykonaniem badania cytologicznego zgłosić lekarzowi ewentualne skłonności do krwawień oraz uczulenie na leki. Czym dokładnie jest badanie histopatologiczne?

Charakterystyka badania

Badania histopatologiczne charakteryzują się przede wszystkim bardzo wysokim stopniem skuteczności. Tak jak zostało wspomniane na wstępie, badanie tego typu ma bardzo duże zastosowanie w badaniu chorób nowotworowych. Materiał cytologiczny zostaje pobrany od pacjenta i zbadany pod mikroskopem. Jest to swojego rodzaju wstęp do każdej diagnozy, ułatwia także podjęcie decyzji o odpowiednim leczeniu. Na podstawie obrazu badania histopatologicznego lekarz może określić rodzaj nowotworu oraz stopień jego złośliwości. Obraz pomaga także w podjęciu decyzji o rozległości zabiegu operacyjnego. Wyróżnia się kilka metod wykonywania badań histopatologicznych, które zależą od rodzaju podejrzewanego nowotworu. Należą do nich między innymi cytologia złuszczeniowa, punkcja, czy biopsja gruboigłowa.

Wskazania i przebieg badania

Spróbujmy omówić przebieg badania na przykładzie biopsji. Tkanki, które zostały pobrane od pacjenta, umieszczane są w utrwalaczu, na przykład formalinie. Następnie poddawane są obróbce histopatologicznej. Próbka zostaje odwodniona poprzez umieszczenie w stężonym roztworze etanolu. Po kilkunastu godzinach materiał zostaje utwardzony, a następnie pokrojony w kilkumilimetrowe części. Paseczki materiału zostają umieszczone na szkiełkach mikroskopowych i zabarwiane. Badanie jest wykonywane, gdy istnieje potrzeba rozpoznania histopatologicznego, ale nie tylko. Pozwala ocenić zaawansowanie kliniczne choroby lub uzyskać materiał do innych badań, czy ocenić czystość onkologiczną wyciętych tzw. marginesów tkankowych - dowiadujemy się w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej HISTAMED z Gliwic. Badania histopatologiczne są bardzo ważne w diagnostyce chorób nowotworowych, ale pozwalają także na rozpoznanie wielu schorzeń zapalnych i zwyrodnieniowych. 
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz