Co należy zrobić w momencie otrzymania spadku?

Co należy zrobić w momencie otrzymania spadku?

Wiadomość o otrzymaniu spadku niekoniecznie musi być dobra. Doskonale wiedzą o tym ci, którym zmarły krewny pozostawił zatajane długi. Niezależnie od stanu przekazywanego majątku, obowiązkowo trzeba podjąć pewne kroki zabezpieczające nie tylko nabywane prawo własności, ale przede wszystkim finansowe zaplecze spadkobiercy.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Pierwsze kroki

Spadek można pozyskać niezależnie od tego, czy testament został sporządzony. Wystarczającym powodem do przekazania praw do spadku jest powinowactwo krwi i więzi w kręgu najbliższej rodziny - mówimy wtedy o spadkobiercy ustawowym, którym są:
  • małżonek,
  • zstępni (dzieci i wnuki),
  • wstępni (rodzice i dziadkowie).
Postępowanie spadkowe toczy się przed sądem lub (co bardziej wygodne) u notariusza. Nabycie praw do spadku urzeczywistnia się z chwilą śmierci spadkodawcy, dalsze kroki wymagają od spadkobierców uregulowania stanu prawnego w rozumieniu podjęcia czynności, o których mowa poniżej, w przeciągu 6 miesięcy od momentu, gdy dana osoba dowiedziała się, że została do spadku powołana.

Przyjęcie spadku - którą formę wybrać?

Jeżeli spadkobierca wyraża chęć nabycia majątku zmarłego, musi złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku. Dopuszczalne są dwie formy:
  • przyjęcie spadku proste - spadkobierca odpowiada za ewentualne długi spadkowe bez ograniczenia (w tym także własnym majątkiem),
  • przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza - spadkobierca odpowiada za długi do wysokości wartości pozostawionego majątku.
Scenariusz drugi odpowiada sytuacji, gdy np. spadkobierca pozostawił dom obciążony hipoteką. Sprzedaż nieruchomości może pozwolić na spłatę wierzycieli z możliwością uzyskania różnicy ze sprzedaży na rzecz kieszeni spadkobiercy, jednocześnie chroniąc go przed sytuacją, w której okazałoby się, że pozostałe długi przekraczają wartość nieruchomości. Nawet niewystarczająca spłata nie spowoduje tym samym zajęcia majątku bogu ducha winnego spadkobiercy, który przecież nie musiał wiedzieć o długach krewnego.

Pamiętaj o obowiązku podatkowym

Spadek może podlegać opodatkowaniu, co wiąże się z koniecznością spłaty zobowiązania. Kiedy i w jakich okolicznościach trzeba taki podatek zapłacić, warto dowiedzieć się, korzystając z pośrednictwa firm zajmujących się sprawami rachunkowo-podatkowymi.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, odsyłamy do profesjonalnego poradnika dotyczącego usług pogrzebowych, organizacji pogrzebów, procedur spadkowych i dokumentów niezbędnych przy pogrzebie - www.serwispogrzebowy.pl

Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży