Artykuł sponsorowany

Obowiązkowe badania pracowników ochrony fizycznej

Obowiązkowe badania pracowników ochrony fizycznej

Wiele osób, które mają zamiar rozpocząć pracę w ochronie, zastanawia się, jak wyglądają badania psychologiczne, które będą musieli przejść zanim przystąpią do służby. Szczegółowe zasady oraz rodzaj wykonywanych badań określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2013 roku w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wpis lub posiadających wpis na listę kwalifikowalnych pracowników ochrony fizycznej.

Podstawowe badania

Na początek każdy, kto chce pracować jako ochroniarz, musi przejść badanie lekarskie oceniające ogólny stan zdrowia. W tym celu bada się wzrok, słuch, stan układów krążenia, ruchu i nerwowego, a także przeprowadza ocenę równowagi. Jeśli pracownik podczas służby będzie korzystał z broni, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań wzroku. Nie chodzi tu o standardowe badanie okulistyczne, ale badanie specjalistyczne, które uwzględnia wytyczne Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się lub posiadających pozwolenie na broń.

Badania psychologiczne

– Każdy pracownik ochrony ma obowiązek przejść badania psychologiczne, w przeciwnym razie nie zostanie dopuszczony do wykonywania zawodu. Badania te mają na celu określenie stopnia sprawności intelektualnej, ocenę osobowości, a także poziomu dojrzałości społecznej i emocjonalnej oraz sposoby reagowania na różnego typu trudne sytuacje powiedziała mgr Anna Pasek-Kulawiec, właścicielka Pracowni Psychologicznej w Białej Podlaskiej.

Badania psychiatryczne

Konieczność wykonania tych badań oraz ich prawidłowy przebieg reguluje nie tylko wspomniane rozporządzenie ministra zdrowia, ale także ustawa o ochronie zdrowia psychicznego. Lekarz przeprowadza z pracownikiem lub kandydatem szczegółowy wywiad, na podstawie którego stwierdza, czy osoba ta jest poczytalna i czy może być dopuszczona do pracy z użyciem broni palnej.

O tym trzeba pamiętać!

Podczas każdego etapu badań zarówno lekarz ogólny, jak i psycholog czy psychiatra może zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań specjalistycznych i pomocniczych, które wykluczą wszelkie wątpliwości dotyczące ogólnego stanu zdrowia fizycznego oraz psychicznego pracownika.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz