Artykuł sponsorowany

Wpływ uboju na jakość mięsa spożywczego

Wpływ uboju na jakość mięsa spożywczego

Na jakość mięsa wpływa bardzo wiele czynników. Każdy etap jego wytwarzania jest równie istotny, niezależnie od tego, czy mówimy o hodowli zwierząt, ich transporcie, uboju czy obróbki poubojowej tusz. Błędy popełniane na wcześniejszych etapach rzutują na kolejne, dając finalnie mięso niskiej jakości. Przyjrzeliśmy się jednemu z ogniw tego bardzo ważnego dla milionów Polaków łańcucha: ubojniom. Praktyki stosowane w obrębie takich placówek mają istotny wpływ na smak mięsa.

Cechy dobrej ubojni

Dobra ubojnia charakteryzuje się przede wszystkim długim stażem rynkowym, co dowodzi jej rzetelności oraz zdolności do utrzymywania się na trudnym rynku. Tę można zapewnić tylko rzetelnością, jakością i terminowością wykonywanych usług. Przedsiębiorstwo Zdzieszyńska Danuta. Ubój, skup, sprzedaż mięsa oferuje nam produkcję i sprzedaż mięsa trzody chlewnej oraz bydła. Możemy więc tutaj znaleźć nie tylko półtusze wieprzowe, ale też elementy oraz ćwierci wołowe. Firma działa na rynku od ponad dwudziestu lat, co jednoznacznie dowodzi profesjonalnego podejścia. W omawianej branży jest ono niezwykle istotne – z mięsem trzeba obchodzić się właściwie i ostrożnie. Spożywają je miliony Polaków i jakiekolwiek uchybienia na polu higieny czy sanityzacji są niedopuszczalne, mogąc doprowadzić do pojawienia się wielu niebezpiecznych chorób, a nawet epidemii. Na ubojni ciąży więc bardzo duża odpowiedzialność. Istotne są także zagadnienia związane z jej wielozadaniowością, którą zapewnić może wyłącznie specjalistyczny sprzęt. To on gwarantuje sprawną realizację wszelkich zleceń, niezależnie od ich kształtu oraz terminów. Dużą wydajność ubojni zapewnia także wykwalifikowana, doświadczona kadra o dużej wiedzy oraz kreatywności, dzięki której znalezienie optymalnego rozwiązania zawsze leży w zasięgu ręki.

W jaki sposób ubój wpływa na smak mięsa?

Sposób przeprowadzania uboju oraz postępowania z tuszami bezpośrednio po uboju stanowią istotne czynniki wpływające na jakość mięsa również pod względem jego smaku. Zwierzęta zestresowane transportem, pojawieniem się w nowym miejscu czy oszałamianiem elektrycznym wytwarzają ryanodynę, czyli hormon stresu. Jego duża obecność powoduje powstanie wady mięsa zwanej PSE. Mięso PSE ma miękką konsystencję, jest wodniste i jasne. Wada tego rodzaju jest jedną z najczęściej występujących i zwykle jest wynikiem niewłaściwych praktyk przedubojowych oraz ubojowych. Doświadczeni pracownicy ubojni doskonale zdają sobie z tego sprawę, zapewniając zwierzętom komfortowe warunki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz