Artykuł sponsorowany

Dbaj o siebie – jedz produkty z błonnikiem jęczmiennym

Dbaj o siebie – jedz produkty z błonnikiem jęczmiennym

Nie trzeba koniecznie jeść wielkich porcji mięsa i ociekających tłuszczem kotletów, by się dobrze najadać. Mądre żywienie jest przyczyną dobrego samopoczucia i sprawności ciała, daje także uczucie sytości. Ważną rolę odgrywa tu błonnik, wspaniały sprzymierzeniec naszego układu pokarmowego. Błonnik to inaczej włókno pokarmowe, które nie jest trawione ani wchłaniane przez organizm człowieka.

Zalety błonnika

  • obniża kaloryczność posiłków
  • minimalizuje skoki glukozy we krwi po spożywanych posiłkach, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II
  • leczy zaparcia i biegunki, decyduje o regularnym wypróżnianiu, znakomicie wpływa na perystaltykę jelit
  • obniża tzw. zły cholesterol
  • minimalizuje ryzyko tworzenia się kamieni żółciowych
  • przejmuje jony metali ciężkich, substancje trujące i rakotwórcze, usuwając je z organizmu
  • stanowi pokarm dla „dobrych” bakterii jelitowych, przez co nie rozwijają się bakterie chorobotwórcze, pośrednio wpływa na syntezę witamin
  • wspomaga wchłanianie niezbędnych składników mineralnych
  • zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, hemoroidów i nowotworów jelita grubego
  • jest odpowiedzialny za uczucie nasycenia, szybciej najemy się produktem z błonnikiem niż bez niego

Dzienne zapotrzebowanie na błonnik

Każdy dorosły człowiek powinien spożywać 25-40 g błonnika. W Polsce przeciętny człowiek zjada ok. 15 g dziennie. Minimalną porcję 25 g błonnika znajdziesz np. w 195 gramach suszonych fig, kilogramie brokułów, 400 gramach kaszy gryczanej i 200 gramach suszonych śliwek. Aby naturalnie dostarczyć sobie 25 g błonnika, należy spożywać warzywa do każdego posiłku i jeść chleb pełnoziarnisty.

Wyróżniamy błonnik rozpuszczalny w wodzie (np. pektyny zawarte w owocach) oraz nierozpuszczalny (ligniny i celulozy obecne w produktach zbożowych). Oba błonniki wykazują nieco odmienne działanie. Celulozy i ligniny wiążą wodę, zmniejszają zaparcia i pośrednio ułatwiają odchudzanie. Gumy, śluzy i pektyny rozpuszczają się w wodzie. Umożliwiają wydalanie z organizmu nadmiaru cholesterolu i kwasów żółciowych, są ważne w profilaktyce antynowotworowej.

Naturalny błonnik można znaleźć w kaszach, pełnoziarnistym pieczywie, warzywach i owocach, można też kupować go jako suplement.

Pełen dobrego błonnika – chleb jęczmienny

Znakomitym produktem dla diabetyków jest chleb jęczmienny. Jak wykazały badania już po trzech dniach spożywania takiego pieczywa odnotowano u badanych wyraźny spadek poziomu cukru i stężenia insuliny we krwi. Osoby w średnim wieku, spożywające ten chleb trzy razy dziennie, uzyskały także wzrost przemiany materii, poprawił się im metabolizm.

Naukowcy stwierdzili, że błonnik pochodzący z ziaren jęczmienia powoduje wzrost ilości hormonów żołądkowo-jelitowych i wspaniale reguluje tempo metabolizmu, przyczyniając się także do poskromienia łaknienia. Naukowcy z Uniwersytetu w Lund twierdzą także, że regularne jedzenie chleba jęczmiennego ogranicza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego i zapobiega rozwojowi cukrzycy, gdyż naturalny błonnik jęczmienny powoduje wzrost ilości bytujących w jelitach bakterii Prevotella copri, które regulują poziom cukru we krwi.

Błonnik jęczmienny i beta-glukan

Beta-glukan to składnik rozpuszczalnej frakcji błonnika pokarmowego, obecnego m.in. w zbożach owsa i jęczmienia. Jego leczniczy wpływ został potwierdzony naukowo, dlatego jest on wymieniany jako element żywności funkcjonalnej.

Beta-glukan wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu, co zostało sprawdzone przez naukowców. W 2006 r. pracownicy Uniwersytetu w Minnesocie zrobili badania na grupie 75 osób – mężczyzn i kobiet z hipercholesterolemią. Badanie polegało na podawaniu dziennie dawki ok. 2 g beta-glukanów, co spowodowało obniżenie poziomu cholesterolu o 9,5 proc. Stwierdzono, że beta-glukan tworzy na wewnętrznej stronie jelita cienką warstewkę ochronną, która minimalizuje wchłanianie cholesterolu.

Dziś wiadomo także, że odporność kryje się w jelitach, odpowiednia dawka beta-glukanu znacząco wpływa również na mniejsze zapadanie na przeróżne infekcje.

Beta-glukan obniża także poziom cukru we krwi. Dzięki zwiększeniu lepkości pokarmów beta-glukan formuje kleisty roztwór w żołądku, przez co glukoza jest przyswajana powoli i nie ma dużych wahań cukru we krwi po posiłku. Beta-glukan, poprzez obniżenie apetytu, redukuje ilość spożywanego pokarmu. Dlatego jest on szczególnie polecany ludziom zmagającym się z otyłością, chorującym na cukrzycę, ale także zdrowym – w celach profilaktycznych.

Culinar Polska Sp. z o.o. dostarcza sprawdzone i bezpieczne dodatki do żywności m.in. dla zakładów produkcyjnych. W swojej ofercie ma także błonnik jęczmienny o wysokiej zawartości beta-glukanu.

źródło: oczymlekarze.pl

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz