Artykuł sponsorowany

Elementy systemu monitoringu

Elementy systemu monitoringu

Monitoring i telewizja przemysłowa – kiedyś znana u nas jedynie z amerykańskich filmów, dziś powszechna w każdej firmie i sklepie, a także w wielu domach. Jego instalacja nie jest trudna, trzeba jednak mieć pewne rozeznanie, aby móc wybrać takie elementy, które będą najlepiej spełniać nasze oczekiwania. Na co zatem zwrócić uwagę przy kompletowaniu systemu monitoringu?

Kamery

Kamera to punkt, od którego zaczyna się obieg w telewizji przemysłowej i prawdopodobnie jej najważniejszy element. Wielokrotnie to właśnie od jakości obrazu zależy, ile zobaczymy na ekranie, a niekiedy – czy w ogóle zobaczymy. Przetworniki kamer przemysłowych budowane są w dwóch technologiach: CCD i CMOS. Zasadniczo lepszą jakość obrazu dostarczają przetworniki CMOS, jednak do działania potrzebują one większej ilości światła, niż CCD. Dlatego też jeśli nasza kamera będzie częściej pracować w nocy, lepszym wyborem będzie ta z przetwornikiem CCD. Do każdej kamery powinna być dołączona informacja o minimalnym natężeniu światła (wyrażonym w luxach – lx), w którym zapewni ona jasny i wyraźny obraz. Oczywiście im mniejsza czułość, tym mniej światła będzie potrzeba do jej skutecznego działania. W dalszej kolejności wybieramy rodzaj kamery w zależności od tego, w jakim miejscu będzie używana; do wyboru mamy najczęściej kamery kompaktowe, kopułowe i obrotowe.

Rejestratory

Zanim wybierzemy rejestrator musimy wiedzieć, ile kamer będzie do niego podłączonych. Na rynku dostępne są rejestratory cztero-, ośmio-, szesnasto-, dwudziestocztero- i trzydziestodwukanałowe. Jest to oczywiście ściśle zależne od miejsca, w którym instalujemy monitoring lub ilości obserwowanych, miejsc, pomieszczeń etc. Zawsze jednak warto wybrać rejestrator o większej ilości kanałów, aby zostawić sobie możliwość rozbudowy systemu, gdy zajdzie taka potrzeba. Inną ważną cechą rejestratora jest jakość, w której nagrywa on pliki. Standardem stał się już kodek H.264, który pozwala na zapisanie obrazu w bardzo dobrej rozdzielczości przy zachowaniu małego rozmiaru pliku. Trzeba też wziąć pod uwagę, czy będziemy używać kamer obrotowych. Jeżeli tak, to będzie nam potrzebny rejestrator z portem RS-485, dzięki któremu będzie można sterować kamerą z poziomu rejestratora.

Kable i akcesoria

Następną rzeczą, którą należy rozważyć, jest dobór kabli – albo raczej: czy zamierzamy inwestować w technologię cyfrową, czy analogową. Każda z nich ma swoje wady i zalety – system analogowy oferuje mniejszą awaryjność kosztem gorszej jakości obrazu, a system cyfrowy dokładnie na odwrót. Jednak faktem jest, że technologia cyfrowa rozwija się o wiele szybciej, a jej cena szybko spada i zbliża się do cen systemów analogowych. Wraz z rozwojem spada też jej awaryjność. Jeżeli więc myślimy bardziej długodystansowo i zależy nam na lepszej jakości, lepszą inwestycją będzie monitoring cyfrowy. Pełne systemy CCTV można złożyć u dystrybutorów tego typu urządzeń, np. firmy Saturn

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz