Artykuł sponsorowany

Na czym polega nawożenie dolistne

Na czym polega nawożenie dolistne

Przywykliśmy do myślenia – i tak nas uczono w szkole – że rośliny pobierają składniki odżywcze przez korzenie, z ziemi. Rzeczywiście, w dużej mierze rośliny biorą to, co znajdą w glebie. Dlatego najczęściej nawozimy właśnie glebę. Jest jednak jeszcze inna metoda – nawożenie dolistne. Na czym to polega i czy jest skuteczne? Oto najważniejsze informacje o nawożeniu dolistnym.

Uzupełnić niedobory, dostarczyć pierwiastków śladowych

Nawozy dolistne najlepiej działają w sytuacjach awaryjnych, czyli wtedy, kiedy rośliny przejawiają niedobór któregoś ze składników odżywczych. Warto stosować tę metodę w takich okolicznościach, jak wyjałowienie gleby czy susza. Mówimy tu o niedoborach przejściowych, a nie pogłębiających się trwałych problemach. Można zatem uznać, że nawożenie dolistne jest doraźnym remedium na tymczasowe kłopoty.

Różne substancje mają różną drogę przyswajania. Nawozy dolistne są tak skomponowane, aby zawierały substancje łatwo przyswajalne przez liście. Jest to zwłaszcza grupa pierwiastków śladowych, do której zaliczają się: bor, żelazo, miedź, cynk, mangan i molibden. Substancje, które łatwiej są wchłaniane z gleby (azot, fosfor, siarka, magnes, potas), można podawać dolistnie, ale tylko w ramach uzupełnienia czasowych niedoborów, o czym była mowa wyżej.

Forma ma znaczenie

Nawóz dolistny musi być rozpuszczony, aby był skuteczny. Ma to związek ze sposobem, w jaki liście pochłaniają substancje odżywcze. Składniki pokarmowe są przyswajane na drodze dyfuzji – samorzutnego i swobodnego rozprzestrzeniania się cząstek. Mówimy tu o cząstkach w znaczeniu chemicznym. Zawiesina nie zostanie wchłonięta przez roślinę na drodze dolistnej, ponieważ jej budowa fizyczna zakłada, że substancja nie jest rozpuszczona, a jedynie bardzo dokładnie wymieszana. Nawet najdrobniejsza zawiesina to wciąż odrębne ciało stałe, które nie ulegnie dyfuzji do wnętrza rośliny, a jedynie osadzi się na powierzchni liścia. Ponadto dobrej przyswajalności nawozów dolistnych sprzyja wysokie nasycenie preparatu substancjami odżywczymi. Różnorodne nawozy dolistne można znaleźć na www.agreko.info.pl.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz