Artykuł sponsorowany

Najpopularniejsze rodzaje zbóż ozimych

Najpopularniejsze rodzaje zbóż ozimych

W zależności od niektórych dotyczących wegetacji wymagań, które muszą zostać spełnione, aby zboże dało plon, dzielimy różne jego odmiany na ozime i jare. Te ostatnie wysiewa się wiosną i jeszcze tego samego roku można podjąć żniwa. Wysiew zbóż ozimych należy zaplanować na jesień w roku poprzedzającym rok oczekiwanych zbiorów. W ten sposób uprawia się kilka najpowszechniejszych odmian zbóż.

Żyto

Nasiona roślin ozimych – nazywanych niekiedy oziminą – nie tylko są w stanie przetrwać w ziemi pod śniegiem, ale wręcz potrzebują niskich temperatur, aby się prawidłowo rozwinąć. Nazywa się to jarowizacją. Typowym zbożem ozimym jest żyto. Wysiewa się je pod koniec września, natomiast plony zbiera w kolejnym roku na przełomie lipca i sierpnia. Przy odpowiednim nawożeniu i nawadnianiu żyto nie potrzebuje bardzo dobrej jakości gleby, by dorastać nawet do półtora metra wysokości. Z jednej strony tak długie źdźbła oznaczają dużą ilość ściółki dla zwierząt, z drugiej niestety narażone są na przewracanie się w związku z silnym wiatrem lub deszczem.

Pszenica

W zależności od odmiany zbożem ozimym może być również pszenica. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu niemal dorównywała żytu, jeśli chodzi o długość pojedynczego źdźbła, w tej chwili jednak raczej osiąga wysokość od pół metra do metra. W przeciwieństwie do żyta pszenicę cechują wyśrubowane wymagania glebowe. Tylko na najlepszych ziemiach zebrać można plony należytej jakości. Odbywa się to w sierpniu. Kłosy nie zawierają ości, a zmielone ziarna w postaci mąki stanowią podstawowy produkt spożywczy naszej cywilizacji.

Pszenżyto

Warto w tym miejscu wspomnieć o wyhodowanej w drugiej połowie ubiegłego wieku krzyżówce pszenicy i żyta, jaką jest pszenżyto. W większości uprawia się odmiany jare, istnieją też jednak ozime. – Pszenżyto lepiej znosi niedostatki glebowe niż pszenica, a jego ziarna cechują się zarazem lepszą jakością niż ziarna żyta – mówi przedstawiciel produkującej nasiona rolnicze i paszowe firmy Agronas. Ziarna te wykorzystuje się głównie jako paszę dla zwierząt.

Jęczmień

Jęczmień to kolejne zboże, które w zależności od odmiany może być ozime lub jare. W tym pierwszym wariancie osiąga gotowość do zbioru już w połowie lipca. To niezbyt wysokie zboże (40-60 cm wysokości) ma umiarkowane wymagania, jeśli chodzi o glebę. Kłosy charakteryzują się długimi, nawet 15-centymetrowymi ościami, a ziaren używa się w produkcji kasz oraz piwa, jak również jako paszy dla zwierząt.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz