Artykuł sponsorowany

Zastosowanie chlorku sodu – nie tylko w życiu codziennym

Zastosowanie chlorku sodu – nie tylko w życiu codziennym

Związek chemiczny znany i powszechnie wykorzystywany od tysięcy lat. Korzystamy z niego wszyscy niemal każdego dnia. Chodzi o chlorek sodu, a mówiąc prościej – o sól. Tak, tę, którą przyprawiamy potrawy. Jednak NaCl ma znacznie szersze wykorzystanie w przemyśle. Jakie? Niektóre sposoby zastosowania soli są powszechnie znane, inne mogą nas naprawdę zaskoczyć.

Przemysł spożywczy to podstawa

Jeśli chlorek sodu, to oczywiście jedzenie. I rzeczywiście – sól kwasu solnego i sodu szeroko wykorzystuje się właśnie w przemyśle spożywczym. Powody są dwa. Po pierwsze: chlorek sodu poprawia smak potraw, wzmacniając ich aromat. Po drugie zaś – wykazuje doskonałe właściwości konserwacyjne. Dlatego marynowanie czy peklowanie mięsa oraz wędlin nie może się obyć bez dodatku soli. Do soli kuchennej często dodaje się też jodu – po to, by ci, którzy ją spożywają, mogli uzupełnić niedobory tego pierwiastka w swoim organizmie.

Warto podkreślić, że w stosowaniu soli spożywczej nie chodzi tylko o smak. NaCl jest również ważnym składnikiem, który pozwala zachować prawidłową gospodarkę elektrolitową organizmu. Ale uwaga: w nadmiarze (a o niego łatwo) może szkodzić, podnosząc ciśnienie krwi i zatrzymując wodę w organizmie. Uważa się, że norma spożycia tego związku chemicznego dla dorosłego człowieka to ok. 5 g, czyli odpowiednik małej płaskiej łyżeczki.

Sól nieodzowna na drogach

Gdy zimą drogi pokryją się śniegiem, a z czasem także lodem – robi się niebezpiecznie. Aby pozbyć się śliskiej warstwy, drogowcy również sięgają po sól. Dlaczego? Ponieważ dodana do wody sól powoduje, że jej temperatura zamarzania obniża się, co w konsekwencji powoduje topnienie lodu. Pamiętać przy tym warto, że na drogi trafia sól drogowa – o mniejszym stopniu czystości niż ta wykorzystywana w kuchni, a co za tym idzie – tańsza. Jest ona dostępna w ofercie dystrybutorów substancji chemicznych, np. Unimat s.j.

Także w innych gałęziach przemysłu

Po chlorek sodu sięga się również m.in. w przemyśle szklarskim oraz chemicznym. W tym drugim sól staje się przydatna choćby podczas produkcji wszelkiego typu detergentów, a zwłaszcza proszków do prania, płynów do mycia naczyń czy mydła. W procesie wytwarzania najczęściej sięga się po sól przemysłową.

Chlorek sodu jest przydatny również w przemyśle farmaceutycznym – podczas produkcji sody i leków, ponieważ bierze udział w procesie elektrolizy.

Znany i nieznany – taki właśnie jest chlorek sodu. Jak widać, zastosować go można również poza kuchnią. Wszędzie jest bardzo przydatny.

Opracowanie:
Skarżysko-Kamienna, Obuwnicza 9
tel. 41 252 29 70
Oceń artykuł (6)
3.8
Komentarze
Dodaj komentarz