Artykuł sponsorowany

Termowizja i jej zastosowania praktyczne

Termowizja i jej zastosowania praktyczne

Zjawisko termowizji jest coraz częściej wykorzystywane jako podstawa działania wielu czujników i rejestratorów, pozwalających na wykrywanie problematycznych zmian czy monitorowanie sprawności pracy urządzeń. W praktyce stosuje się zarówno kamery termowizyjne, jak i urządzenia do zapisu.

Na czym polega zjawisko termowizji?

Jak wskazuje sama nazwa termowizja to zjawisko, którego istotę stanowią temperatury i ciepło. Nie chodzi tu jednak o ciepło odczuwalne fizyczne, ale o jego określony ładunek wyrażony promieniowaniem podczerwonym. Taka cecha przypisywana jest wszystkim materiałom, zarówno tym ożywionym, jak i nieożywionym, a specyfika zjawiska odnosi się do różnic, jakie pomiędzy nimi występują. Uogólniając, proces obserwacji termowizyjnej polega na wychwytywaniu minimalnych różnic ciepła pomiędzy poszczególnymi elementami i na tej podstawie tworzeniu obrazu do interpretacji. Możliwości obserwacji i wyciągania wniosków są bardzo duże, bowiem zakres mierzonych wielkości jest tak szeroki, że pozwala nawet na zmierzenie promieniowania cieplnego kostki lodu, która dla nas w subiektywnym odczuciu z pewnością będzie zimna. Te możliwości wynikają z faktu, że promieniowanie podczerwone emitują wszystkie ciała, których temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego, czyli -273,15°C.

Obrazy termowizyjne

Pomiary promieniowania cieplnego nie są jeszcze wystarczające do zastosowania termowizji w praktyce, bowiem konieczny jest też odpowiedni system przetwarzania informacji i przekształcania ich w obraz. Ważnym aspektem takich pomiarów jest też wiedza o sposobie odbierania fal podczerwonych. Dane zbierane są jedynie z powierzchni przedmiotów, a pomiary tego, co znajduje się pod spodem, są możliwe pod warunkiem, że oba materiały pozostają ze sobą w kontakcie. Przykładowo, jeśli za ścianą przebiega rura grzewcza lub z zimną wodą, jej obecność podwyższy lub obniży temperaturę ściany zewnętrznej, wykazując to na obrazie. Promieniowanie podczerwone nie jest niczym innym, jak falą w zakresie długości pomiędzy 780 nm do 1 mm, stanowiącą część promieniowania elektromagnetycznego. Obrazy termowizyjne rejestrowane przez kamery wymagają umiejętności interpretacji, bowiem każde obniżenie czy podwyższenie emisji ciepła może mieć inne znaczenie w kontekście budownictwa.

Zastosowanie termowizji w praktyce

Zjawisko termowizji ma bardzo szerokie zastosowanie i jest wykorzystywane w takich dziedzinach, jak medycyna, elektronika, energetyka, budownictwo, hutnictwo, rolnictwo, leśnictwo, ochrona środowiska czy mechanika. Za pomocą urządzeń termowizyjnych można diagnozować raka piersi, badać jakość układów scalonych, stan przewodów elektrycznych, izolację budynków oraz jej nieszczelności, położenie rurociągów i systemów grzewczych, określać stan wilgotności gleby, położenie skażeń cieplnych, oceniać stan łożysk i innych elementów maszyn. Firma EC Test Systems Sp. z o.o. specjalizuje się w zaopatrzeniu firm w specjalistyczne kamery termowizyjne, czujniki do wykrywania wycieku gazów, a także specjalistyczne urządzenia do kalibracji oraz oprogramowanie, dzięki któremu możliwe jest stosowanie urządzeń w praktyce. Atutem firmy są nowoczesne kamery hiperspektralne, zapewniające jeszcze szersze możliwości pomiarów i rejestracji obrazu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz