Artykuł sponsorowany

Dlaczego stal nierdzewna nie rdzewieje?

Dlaczego stal nierdzewna nie rdzewieje?

Wyroby ze stali nierdzewnej otaczają nas na co dzień. Widzimy je np. w kuchni. Korzystanie ze sztućców, które rdzewieją, byłoby bardzo niepraktyczne, bo po każdorazowym ich użyciu należałoby je dokładnie osuszyć. Stal nierdzewna ma jednak o wiele więcej zastosowań: tworzy się z niej elementy łączne, takie jak śruby i nakrętki, osprzęt żeglarski, a także armaturę. To z niej wyrabiane są również wózki sklepowe. Co sprawia, że nie rdzewieje?

Czym jest korozja?

Korozja metali (z łac. corrosio – zżeranie), zwana potocznie rdzewieniem, to rodzaj oddziaływania fizykochemicznego. Występuje ono między metalem a środowiskiem. Jest niestety procesem nieuniknionym i samorzutnym, a w naturze ustrzec się mogą przed nią tylko niektóre metale szlachetne w postaci samorodków. Zwykła stal przed ostatecznym wytworzeniem podlega potężnej obróbce, stanowi bowiem przede wszystkim stop żelaza oraz węgla w odpowiednich proporcjach. Do uzyskania stali zużywa się wiele energii, co zaburza stan równowagi termodynamicznej finalnego wyrobu. Korozja jest niejako procesem powracania stali do tego stanu.

Skład stali nierdzewnej oraz jej właściwości

Przed zgubnym działaniem środowiska na stal można się ustrzec przez dodanie do jej stopu dużej zawartości chromu. Zawartość ta musi wynosić minimum jedenaście procent. Wyroby z tej stali (oferowane m.in. przez firmę Anox z Koszalina) charakteryzują się całkowitą odpornością na korozję. Zawarty w nich chrom tworzy na ich powierzchni cienką warstewkę tlenku chromu. Uniemożliwia ona zetknięcie się stali z tlenem z powietrza lub wody, głównym winowajcą rdzewienia. Taka warstewka jest kompletnie niewidoczna, ma grubość zaledwie kilku atomów. Jest mocno związana z podłożem – stalą – dzięki czemu nie odpryskuje ani nie jest chropowata.

Konserwacja wyrobów ze stali nierdzewnej

Oczywiście jak każdy materiał konstrukcyjny, także stal nierdzewna wymaga stosownej konserwacji. Pojawiające się na niej plamy i zabarwienia są normalne, występują zazwyczaj w zastosowaniach zewnętrznych i nie świadczą o występującej korozji. Aby się ich ustrzec, wystarczy regularnie pielęgnować i czyścić elementy ze stali nierdzewnej. Tylko dzięki temu zachowają swoje unikatowe właściwości na dłużej. Oczywiście częstotliwość prac konserwacyjnych musi być sprzężona z częstotliwością wykorzystywania wyrobu ze stali nierdzewnej oraz z warunkami, w których to następuje. Pod żadnym pozorem nie należy jednak stosować stalowych poduszek oraz szczotek drucianych.

Opracowanie:
Koszalin, Władysława IV 139A
tel. 508 877 207
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz